Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

USA chtějí stěhovat vězně z Guantánama k Chicagu

Americká vláda zvažuje, že koupí věznici ve státě Illinois a přestěhuje do ní vězně z kubánského Guantánama.

Vláda USA uvažuje o koupi věznice v americkém státě Illinois, kde by umístila omezený počet vězňů z věznice Guantánamo na Kubě. Tu plánuje uzavřít. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na nejmenovaného úředníka Bílého domu.


Americký Úřad pro vězeňství údajně z několika vytipovaných státních i federálních věznic vyhodnotil jako nejvhodnější Thomsonovo nápravné zařízení v severním Illinois. Ve věznici s přísnou ostrahou vzdálené asi 240 kilometrů západně od Chicaga je 1600 cel.


Věznice však kvůli finančním problémům nikdy nebyla plně funkční a nyní je v ní asi 200 vězňů.


Administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy plánuje Guantánamo uzavřít koncem ledna 2010. Vzhledem k právním i technickým obtížím však tato lhůta zřejmě nebude splněna.


Informace o stěhování vězňů přichází jen krátce po tom, co vyplulo na povrch, že dozorci tu lidi podezřelé z terorismu mučí i hlasitou hudbou. A to se jim ani zpěvákům nelíbí.


Na Guantánamu je zadržováno asi 215 osob podezřelých z terorismu. Mnozí z nich se tam dostali po útocích z 11. září před osmi lety, kdy při útocích na New York a Washington zahynulo téměř tři tisíce lidí.

tn.cz / ČTK