Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 9. 9. 2011

USA drtí prudké přívalové deště! Evakuováno přes 100 000 lidí!

Hurikán Irene
Zdroj: TN.cz
Ilustrační foto

Severovýchod Spojených států zasáhly po hurikánu Irene přívalové deště způsobené odeznívající tropickou bouří Lee. Způsobily povodně, při kterých zahynulo pět lidí, píše v pátek agentura AFP.

Ve státech New York a Pensylvánie je situace tak vážná, že tam americký prezident Barack Obama vyhlásil stav pohotovosti. Vláda tak může uvolnit prostředky pro záchranné operace a obnovu zasažených oblastí.

Národní meteorologická služba varovala před povodněmi také státy Connecticut, Maryland a Virginia.

Z ohrožených oblastí, zejména z okrsku Luzerne v Pensylvánii, evakuovali na 100 000 lidí. Někteří však evakuaci odmítají

PODÍVEJTE SE TAKÉ:
TROPICKÁ BOUŘE LEE trápí USA! Problémy i v Japonsku!


"Jestli se rozhodnou zůstat, tak berou své životy do vlastních rukou," upozornil Stephen Bekenich, který přesun z rizikových míst řídí. "Pomoc už se k nim pak nemusí dostat," řekl.

Na záplavovou vlnu se připravuje město Binghamton ve státě New York. Za posledních 24 hodin tam napršelo téměř 26 centimetrů vody a řeka Susquehanna se rozlila do ulic.

Přibližně 10 000 lidí muselo opustit domovy. Odvážejí je autobusy i čluny. Voda v některých místech totiž dosahuje do poloviny výšky pouličních lamp.

Povodně postihly i hlavní město Washington a jeho okolí.

V Pensylvánii očekávají, že voda dosáhne historického maxima. "V některých místech očekáváme historické, nebo téměř historické povodně," sdělila mluvčí záchranných služeb Ruth Millerová.

"Už teď je to špatné a na některých místech to bude ještě horší. Pořád prší a očekáváme, že to ještě nějakou dobu potrvá," řekla Millerová. Dodala, že největší povodně přinesl v roce 1972 hurikán Agnes.

ČTĚTE TAKÉ:
V Karibiku se zformovala tropická bouře Irene! NEBEZPEČÍ HURIKÁNU


Millerová sdělila, že bouře připravily o život tři lidi. Další dva lidé zemřeli na severu státu Virginia. Muže a malého chlapce smetla rozvodněná řeka.

Tropická bouře Lee dorazila k území USA v neděli. Podle meteorologů by vydatné deště měly pokračovat i v pátek.

tn.cz / Mediafax
Reklama