podivný rozsudek

USA popraví mentálně retardovaného muže. Soud to přitom zakázal

Soud v Georgii odsoudil k trestu smrti mentálně retardovaného muže. Nejvyšší soud sice popravu mentálně postižených lidí zakázal, ale podle georgijského soudu není Warren Hill postižený, tak aby to popravně zabránilo.

Soud v americkém státě Georgia odsoudil k trestu smrti muže s mentální retardací. Poprava se bude konat příští týden, informuje ve středu agentura Reuters.

 

Afroameričan Warren Hill zabil spoluvězně. Popraven bude 18. července i přes rozhodnutí nejvyššího soudu, které zakazuje popravy mentálně postižených lidí.

 

"Poprava Warrena Hilla, dvaapadesátiletého muže, kterého soud pravděpodobně neshledal mentálně retardovaným, bude strašlivým omylem spravedlnosti," napsal jeho obhájce Brian Kammer na webu neziskové organizace Informační centrum o trestu smrti (DPIC).

 

Kammer obhajoval také černocha Troye Davise, který byl v září loňského roku popraven za vraždu policisty z roku 1989. Nejvyšší soud zamítl odvolání podané na poslední chvíli. Obhájce nyní vyzval úřady, aby Hillovi udělily milost.

 

Nejvyšší soud v roce 2002 rozhodl, že lidé s mentálním postižením se nesmí popravovat. Zároveň ale na každém státu nechal, aby sám rozhodl, co je mentální postižení. V Georgii platí, že mentální retardace musí být dokázána beze všech pochybností.

 

[IMAGEBOX_1064839]Milostný trojúhelník skončil veřejnou popravou mladé dívky (†22)
[IMAGEBOX_1064839]

 

Soudce, který Hilla poslal na smrt, rozhodl, že obviněný muž je sice mentálně postižený, ale méně, než aby to popravě zabránilo.

 

Hill byl původně odsouzen za vraždu své přítelkyně. V roce 1991 byl odsouzen k trestu smrti za zabití spoluvězně. Od té doby je v cele smrti. Jeho IQ je 70, což je hranice mentální retardace. Navíc vyrůstal v chudobě a špatných rodinných podmínkách.

muf tn.cz / Mediafax