USA přišly o bezpilotní letoun! Írán: Máme je v hrsti!

Americká armáda přišla o mimořádně drahý bezpilotní letoun RQ-170 Sentinel. Stroj sestřelil minulý týden Írán. Trosky zkoumají íránští experti. V USA proto teď panují obavy, že Írán získá některé technologie.

Podle informací, které přinesl server novinky.cz, Írán sestřelil letoun minulý čtvrtek. Ztrátu bezpilotního letadla potvrdilo v pondělí NATO – teď se navíc potvrdilo, že patřilo CIA. Stanici NBC to řekli lidé z Pentagonu. O bezpilotním letounu RQ-170 se mužete dozvědět více na našem webu Rednews.cz.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Bezpilotní letoun zabíjel v Pákistánu!

 

Není jasné, v jakém je letoun typu Sentinel RQ-170 stavu. Iránci říkají, že v dobrém, a proto se Američané bojí, že by mohli experti odkoukat některé technologie. Neví se konkrétně nic ani o samotné misi, není jasné, zda se měla uskutečnit nad Íránem nebo Afghánistánem.

 

Americké zdroje zase sestřelení popírají s tím, že stroj spadl v odlehlém horském terénu, protože mu došlo palivo. Ty íránské zase přišly s tvrzením, že se jim podařilo zrušit signál, kterým USA stroj ovládaly. 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Armáda USA v nesnázích! Nepřátelé jí zavirovali bezpilotní letouny!

 

Událost tohoto druhu se nestala mezi oběma zeměmi poprvé. Írán také dříve ohlásil, že sestřelil i britské nebo izraelské špionážní letouny. Ovšem nikdo z dotyčných stran zprávy dosud nepotvrdil. Sám Írán údajně vyrábí a vyvíjí bezpilotní letouny, které kromě jiného využívá libanonský Hizballáh.

lp tn.cz / Mediafax