Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.8. 2013 14:40
útok na cizinky

Útok kyselinou: Krásným Britkám (18) poleptali útočníci tváře, protože jsou Židovky

Britky poleptané kyselinou
Zdroj: Twitter

Dva muži polili kyselinou britské turistky na ostrově Zanzibar. Místní lidé, kteří patří k vyznavačům islámu, tam zrovna oslavovali konec postního měsíce ramadánu. Dívky byly rychle převezeny k ošetření do nemocnice v Dáresalámu. Policie po pachatelích pátrá.

Britkám Katie Gee a Kirstie Trup je 18 let a přijely na Zanzibar pracovat jako dobrovolnice ve školství. Podle ministerstva zdravotnictví je kyselina poleptala na břichu, obličeji a na rukou. Jejich životy nejsou v ohrožení.

 

Policie požádala občany, aby pomohli útočníky identifikovat. Motiv jejich činu nezná, podle přátel se ale dívky staly terčem útočníků, protože jsou Židovky. Mladí muži na Britky vylili kyselinu ze skútru, jímž projížděli kolem osmé hodiny večer historickým centrem Zanzibaru Stone Townem. Jde o ceněnou památku, která je na seznamu světového dědictví UNESCO.

 

Ostrov Zanzibar je závislý na příjmech z cestovního ruchu. Turisté vyhledávají nejenom Stone Town, ale také krásné zanzibarské písečné pláže. Předseda sdružení cestovních kanceláří Abdul Samad řekl, že útoky na cizince by mohly uškodit celému odvětví cestovního ruchu.

 

Na ostrově, který má 1,2 milionu občanů, se v minulých měsících stalo několik násilných činů, ale oběťmi byli až do středy výhradně místní a motivem bylo náboženství. V listopadu zaznamenali útok kyselinou na jednoho imáma, v prosinci střelbu na katolického kněze a na dalšího pak v únoru.

 

Tanzanie si tento týden připomněla 15. výročí teroristického atentátu na americké velvyslanectví, při němž v Dáresalámu zahynulo 11 lidí. V tentýž den a rovněž při útoku na zastupitelský úřad USA zemřelo v keňském Nairobi přes 200 osob. Akce se připisují teroristické síti Al-Káida.
 

ana tn.cz / ČTK
Reklama