očekávaná volba papeže

Volba papeže ŽIVĚ: Budeme znát nástupce Benedikta XVI. do pátku?

Ve Vatikánu začalo konkláve, tedy volba nového papeže. Podle znalců by neměla trvat dlouho. O nástupci Benedikta XVI. bude možná jasno do 3 dnů. TN.cz má v Římě zpravodajku Míšu Šmídovou.

Kardinálové až do zvolení nové hlavy katolické církve nesmějí opouštět vymezené prostory. Zapovězená je i jakákoli komunikace s okolním světem.
 

GALERIE - Vatikán

1
/
3
Zdroj: Michaela Šmídová
Vatikán - 1


Přestože se k samotné volbě v Sixtinské kapli dostanou až odpoledne, volební shromáždění kardinálů, z něhož vzejde nový papež, už de facto začalo. 115 mužů oprávněných k hlasování se ráno v sedm hodin přestěhovalo do uzavřeného Domu svaté Marty.

 


V deset hodin se kardinálové zúčastnili mše ve Svatopetrském chrámu. Po celou dobu budou odříznutí od okolního světa.


"Dnes se cítím doopravdy výborně. Jsem šťastný, doufejme, že už brzy budeme mít ohromného papeže," poznamenal k volbě kardinál Urosa Savino.

 


Samotná diskuze o novém papeži začne v Sixtinské kapli až po půl páté, kdy už budou mít kardinálové za sebou kolektivní přísahu. Po 19. hodině se po modlitbě vracejí do svých pokojů.

 

 

Podle vatikánského mluvčího Federika Lombardiho by měl být nejvyšší pontifik zvolen do dvou až čtyř dnů od zahájení konkláve.

 

 

V Římě se jako o pravděpodobném dnu zvolení papeže nejčastěji hovoří o středě či čtvrtku. Předchozí papež Benedikt XVI. byl vybrán po čtyřech kolech hlasování, tedy druhý den konkláve.
 


Volba má několik favoritů. Nejvíc se skloňují jména kanadského kardinála Marka Ouelleta, kardinála z Ghany Petera Turksona a také milánského arcibiskupa Angela Scoly. Spekulovat se začalo i o jménu, které si nový papež musí určit okamžitě po volbě.


"Papež si může vybrat jméno podle svého vlastního uvážení. V poslední době si ale podle nepsaných pravidel vybírá jméno jednoho z apoštolů," vysvětlil expert na Vatikán Bruno Bartoloni.

 


Na jméno budoucího papeže je dokonce možné si vsadit na internetu. Jistá je přitom jen jedna věc. Zapovězené je údajně jméno Petr - z úcty ke Svatému Petrovi a také z určité pověrčivosti. Ten, kdo si toto jméno přesto zvolil, by podle staré legendy byl posledním papežem.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Favoritem na nového papeže je Ital a kardinál z Ghany

Nad Sixtinskou kaplí se objevil černý kouř, papež nebyl zvolený

 

 

zdg s přispěním M. Šmídové TN.cz