Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

V Alžírsku přestal po 19 letech platit VÝJIMEČNÝ STAV

Alžírská vláda ve čtvrtek oficiálně zrušila výjimečný stav, který v zemi platil 19 let. Informuje o tom agentura AFP. Výjimečný stav přestal platit ve chvíli, kdy byl v úředním věstníku ve čtvrtek zveřejněn text vládního dekretu.

O zrušení opatření hovořil už na začátku února i alžírský prezident Abdal Azíz Buteflika. Ve čtvrtečním prohlášení v úředním věstníku stojí, že prezident Buteflika "nařídil odvolání mimořádných opatření, která vstoupila v platnost prezidentským dekretem z 9. února 1992".
 

Alžírský kabinet zrušil výjimečná opatření platící od roku 1992, kdy v místních volbách zvítězila fundamentalistická Fronta islámské spásy. Fronta islámské spásy byla zakázána a od té doby v zemi vládl armádou kontrolovaný režim.
 

ČTĚTE TAKÉ:

NÁSILÍ V ALŽÍRU: Těžkooděnci zasahují proti demonstrantům
 

Výjimečný stav umožňoval armádě kontrolovat vládu, parlament i strany a zadržovat lidi podezřelé z protistátní činnosti. Současná vláda už naznačila, že bude pokračovat v represích proti všem protirežimním skupinám, zejména proti islamistickým extremistům.
 

Vláda se svým krokem snaží zabránit, aby nepokoje, které otřásají zeměmi severu Afriky, nezasáhly naplno také Alžírsko. Zrušení výjimečného stavu však neznamená, že bude obnovena míra demokracie, která byla v Alžírsku před rokem 1992.
 

Po vojenském převratu byla přijata změna ústavy, která mimo jiné obsahuje zákaz činnosti náboženských stran, jakou byla Fronta islámské spásy. Během devadesátých let rozpoutali islamisté v zemi násilí, během kterého zahynulo až 200 tisíc lidí.

tn.cz / Mediafax