Deník Bristol Herald Courier dostal Pulitzerovu cenu

Letošní Pulitzerovy ceny, nejvýznamnější americké ocenění novinářů a spisovatelů, mají své vítěze.

Letošnímu udílení dominoval list Washington Post, který získal čtyři ceny v kategoriích zahraniční zpravodajství, komentáře, kritika a tzv. žánr feature, jehož základním rysem je příběh nebo reportáž a který patří do zábavní žurnalistiky.

 

Hlavní cenu dostal Bristol Herald Courier

 

Hlavní cenu – ocenění za službu veřejnosti – obdržel virginský deník Bristol Herald Courier za sérii článků reportéra Daniela Gilberta, který odhalil, že firmy těžící zemní plyn na jihozápadě Virginie majitelům pozemků neplatí za důlní práva. Po zveřejnění článků byly změněny některé zákony státu Virginie.

 

Nevládní organizace ProPublica získala Pulitzerovu cenu v kategorii investigativní žurnalistiky za reportáž o těžkých rozhodnutích, která museli činit lékaři v neworleanské nemocnici po řádění hurikánu Katrina. Na reportáži se podíleli i novináři magazínu The New York Times.

 

Mezi dalšími oceněnými médii je například internetový portál deníku San Francisco Chronicle, deníky The New York Times, The Seattle Times, Milwaukee Journal Sentinel, The Des Moines Register nebo The Denver Post.

 

Ocenění získal i rockový muzikál

 

V dramatickém oboru získal cenu rockový muzikál Next to Normal. Hudbu složil Tom Kitt, autorem předlohy a textů je divadelní režisér Brian Yorkey.

 

V kategorii fikce zvítězil debutový román Tinkers Paula Hardinga.

 

Cenu v kategorii historie získala kniha Lords of Finance: The Bankers Who Broke the World (Vládci financí: Bankéři, kteří zruinovali svět), jejímž autorem je investiční manažer Liaquat Ahamed. Kniha pojednává o ekonomických dějinách 20. a 30. let minulého století, které byly poznamenány Velkou hospodářskou krizí.

 

V životopisné oblasti se stalo vítězem dílo T. J. Stilese s názvem The First Tycoon: The Epic Life of Cornelius Vanderbilt. Popisuje život veleúspěšného amerického podnikatele Cornelia Vanderbilta, který vybudoval železniční a přepravní impérium a svého času byl nejbohatším člověkem v USA.

 

Cenu získala i kniha o jaderném zbrojení USA a Ruska

 

V obecné kategorii literatura faktu zvítězil David E. Hoffman s knihou The Dead: The Untold Story of the Cold War Arms Race and Its Dangerous Legacy, v níž se autor zabývá jaderným zbrojením Ruska a USA v období studené války.

 

Kategorii poezie ovládla básnířka Rae Armantroutová se sbírkou Versed.

 

Cenu za hudbu získala skladatelka vážné hudby Jennifer Higdon se svým Violin Concerto.

 

Pulitzerova cena je nejprestižnější ocenění amerických novinářů, umělců, hudebníků a spisovatelů. Uděluje ji od roku 1917 Kolumbijská univerzita v New Yorku.

tn.cz / Mediafax