Vydraží chirurgické nástroje nacistického velitele Terezína

Britská aukční síň Villa Hall vydraží sadu chirurgických nástrojů, které údajně patřily despotickému veliteli terezínského ghetta Antonu Burgerovi. Informoval o tom v úterý server Daily Star.

Na víku dřevěné krabice je vyryto jméno Anton Burger. Není však jasné, zda jde skutečně o velitele SS, který ghetto v Terezíně řídil v letech 1943 až 1944.


Sadu skalpelů, nůžek a pilek nabídla do aukce vdova po Židovi, jehož rodiče zahynuli v koncentračním táboře. Aukční síň neví, jak se žena k předmětu dostala. Její tchán však v minulosti obchodoval na černém trhu, kde mohl nástroje získat.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nacistický šifrovací stroj Enigma VYDRAŽILI v Londýně skoro za 4 MILIONY!


Dražba proběhne v sobotu v Cornwallu. Očekává se, že sada i přes neprůkazný původ prodá za 4000 liber (120 tisíc korun). Zájem by o ni mohli mít sběratelské nacistických memorabilií, protože předměty z osobního vlastnictví nacistických důstojníků se nedraží často.


Burger sestavoval seznamy osob k transportu do vyhlazovacích táborů, sám vězně vraždil a zakrýval zvěrstva, která se v ghettu děla. Na smrt poslal na 10 067 vězňů. Během návštěvy zástupců Červeného kříže využil tábor jako nástroj nacistické propagandy.

 

PSALI JSME:

Hitlerův obraz vydražili na Slovensku skoro za milion


V roce 1946 byl v Liberci v nepřítomnosti odsouzen k smrti. Během internace v táboře v rakouském Salcburku se přišlo na jeho válečnou minulost. Burger ale uprchl a skrýval se pod falešnými jmény. Konec života prožil v Německu, kde v roce 1992 zemřel.


Burger však nebyl lékařem a proto není jasné, proč by vlastnil sadu chirurgických nástrojů. To může snížit zájem muzeí a památníků zločinů nacismu. "Může to být prakticky kdokoli," konstatoval Alexander Korb, ředitel studia šoa na univerzitě v Leicesteru.

maš tn.cz / Mediafax