Vybíjení zvířat

V Číně propukla epidemie ptačí chřipky, v Mexiku je kvůli ní stav nouze

Čínské úřady nařídily vybít více než 150 000 kusů drůbeže nakažených ptačí chřipkou v severozápadní provincii Sin-ťiang. V Mexiku kvůli nemoci dokonce vyhlásili stav nouze.

Virus ptačí chřipky H5N1 zpočátku zabil 1600 kusů drůbeže. Dalších 5500 ptáků onemocnělo, informovalo o tom čínské ministerstvo zemědělství. Úřady ve snaze zabránit šíření infekce zavedly v oblasti karanténu a nařídily vybít 156 439 kusů drůbeže.
 

Ptačí chřipka vypukla v Číně již 20. června, ale teprve v pondělí bylo potvrzeno, že jde o nebezpečný podtyp H5N1. Tento podtyp je smrtelný zhruba v 60 procentech případů. Jeho přenos z ptáků na lidi však není častý.
 

Nemoc se v Číně snadno šíří, protože se tam chová velké množství drůbeže. Navíc je ve venkovských oblastech obvyklé, že lidé a drůbež žijí pohromadě v jednom stavení. Vědci se obávají, že mutací by z H5N1 mohl vzniknout nový virus, který by se snadno přenášel mezi lidmi a mohl by způsobit miliony úmrtí.
 

[IMAGEBOX_982704]Chlapec (†2) zemřel na ptačí chřipku, kterou chytil od slepic

[IMAGEBOX_982704]

S epidemií ptačí chřipky se v současné době potýká také Mexiko. V latinskoamerické zemi však řádí jiný podtyp viru, H7N3.
 

"Vyhlásili jsme stav nouze. Naším cílem je diagnóza, prevence a vymýcení ptačí chřipky typu A způsobené podtypem H7N3," uvedlo mexické ministerstvo zemědělství.
 

Mexická vláda vyhlásila v pondělí stav nouze kvůli epidemii ptačí chřipky, která postihla již téměř 1,7 milionu kusů drůbeže.
 

V Česku byla ptačí chřipka naposledy zaznamenaná před pěti lety. Byla to vysoce patogenní forma způsobená virem H5N1.
 

hmr tn.cz / Mediafax