V EU je ohrožena vyhynutím polovina savců a ptáků, tvrdí odborníci

Na území Evropské unie (EU) je v současnosti ohrožena vyhynutím zhruba polovina savců a ptáků. Upozorňuje na to nová publikace vydaná v rámci letošního mezinárodního roku biodiverzity, kterou v pátek představila Česká ornitologická společnost (ČOS).

Publikace upozorňuje na stále rychlejší vymírání druhů, které se má do poloviny 21. století až zdesetinásobit. Nejvíce ohroženy vyhynutím jsou savci, ptáci, sladkovodní ryby, ale také obojživelníci a plazi.

 

Kniha s názvem "Evropská biodiverzita v roce 2010: úpadek nebo obrat k lepšímu" poukazuje na problémy s biodiverzitou neboli rozmanitostí druhů v přírodě. Zejména na neúspěšné snahy členských států EU o ochranu rostlin a živočichů. "Zároveň však publikace na konkrétních příkladech a postupech jasně definuje, jak lze biodiverzitu ochránit," řekl Mediafaxu Zdeňěk Vermouzek, ředitel České ornitologické společnosti.

 

ČTĚTE TAKÉ:

VAROVÁNÍ: Životy miliardy lidí jsou v ohrožení

 

V současnosti bojuje s vymíráním druhů EU pomocí programu Natura 2000. Ta ustanovuje celoevropskou síť chráněných území, vytvořených na základě směrnice o stanovištích a směrnice o ptácích.

 

Na celém světě je v současnosti podle Světového svazu pro ochranu přírody (IUCN) ohroženo vyhynutím téměř 17 tisíc druhů. Ubývání rozmanitosti druhů v přírodě čelí všechny kontinenty. Rok 2010 proto vyhlásila Organizace spojených národů (OSN) rokem biodiverzity. Příčinou je zejména zmenšování plochy a ničení přirozeného prostředí rostlin a živočichů nebo globální oteplování.

 

Červený seznam IUCN uvádí, že je celosvětově ohroženo vyhynutím 21 procent savců, 12 procent ptáků, 31 procent plazů, 30 procent obojživelníků a 37 procent ryb. Seznam také zmiňuje 74 procent ohrožených vyšších rostlin.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

Mediafax