Povstalci dobyli Kaddáfího rezidenci!

Libyjští povstalci v úterý odpoledne dobyli opevněné sídlo Muammara Kaddáfího v Tripolisu. Informuje o tom agentura Reuters.

Rezidence Bab Azízíja byla jedním z posledních míst v metropoli, které ovládaly Kaddáfího jednotky.
 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA:


 

Stovky povstalců v pevnosti střílí do vzduchu na oslavu svého úspěchu. Na domu Kaddáfího vyvěsily svoji vlajku.
 

Rebelové také vyrabovali muniční sklad, který se v komplexu nachází. Vyzbrojili se kromě jiného odstřelovacími puškami.
 

PODÍVEJTE SE NA VIDEO Z LIBYE:


 

Televizní záběry ukázaly, jak vzbouřenci uvnitř areálu obléhají obří zlatou pěst, která svírá americké letadlo – připomínku náletů na Tripolis v roce 1986.
 

"Právě jsme se dostali dovnitř. Stojíme před tou ikonickou sochou pěsti. Před šesti měsíci tady na balkóně stál Muammar Kaddáfí a žádal lid, aby se postavil rebelům. Teď ale vidíme povstalecké bojovníky, jak na té pěsti stojí a vztyčují vlajku," popsal okamžiky po vniknutí do rezidence zpravodaj Barry Petersen z televize CBS.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Uprchl jsem z Libye! Potvrdil Kaddáfího ropný ministr
 

Rebelové ulomili zlatou hlavu Kaddáfího sochy a před kamerami do ní začali kopat. Z rezidence se stále ozývá střelba. Podle CNN byl na místě postřelen novinář televize Al-Džazíry.
 

Místo pobytu libyjského diktátora není známo. Spekulovalo se, že by mohl být právě uvnitř svého komplexu. Podle agentury AFP však rebelové potvrdili, že v rezidenci nebylo po Kaddáfím a jeho synech ani památky.
 

Povstalci podle stanice CNN prohledávali doslova místnost po místnosti. Není vyloučeno, že se Kaddáfímu podařilo z komplexu uniknout některou z tajných chodeb či tunelů, z nichž některé vedou dále do města a podle některých zdrojů i za jeho hranice.
 

Mluvčí povstalců Gumá Gamátí vyjádřil přesvědčení, že Kaddáfí se nachází buď v Tripolisu, nebo v jeho okolí.
 

BBC informuje, že do Tripolisu míří Kaddáfího stoupenci z celé země, aby se postavili povstalcům. Stanice je označuje jako "muže kmenů Syrty" s odkazem na Kaddáfího rodné město.
 

Libyjští povstalci zaútočili na Tripolis v noci na neděli. Během pondělí se zmocnili osmdesáti procent rozlohy města. Podle šéfky diplomacie EU Catherine Ashtonové v úterý ovládají stejně velkou část Tripolisu. "Lídr Přechodné národní rady Mustafa Abdal Džalíl mi potvrdil, že rebelové kontrolují 80 procent města," sdělila Ashtonová na tiskové konferenci.
 

Boje o hlavní město si podle nepotvrzených zpráv vyžádaly již 2000 obětí.
 

Libyjský vyslanec při OSN Ibrahím Dabbáší, který se dal na stranu rebelů, podle Reuters soudí, že celá Libye bude osvobozena do 72 hodin. Povstalci podle jeho slov nechtějí Kaddáfího soudit doma, ale postavit jej před Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu.
 

Povstání proti Kaddáfího režimu propuklo v polovině února. Rozhodující zvrat v Kaddáfího neprospěch přivodily nálety NATO. Spojenci je zahájili 19. března, dva dny poté, co Rada bezpečnosti OSN vydala zmocnění k vojenským operacím na ochranu obyvatel.

 

 

tn.cz / Mediafax