ledové sevření

V Lotyšsku se utrhly obří kry. Bylo na nich přes 200 lidí!

Ledová kra
Zdroj: isifa.com
Ilustrační foto.

U pobřeží Lotyšska se dnes utrhly dvě obří ledové kry, které prudký vítr odvál na moře v Rižském zálivu. Plulo na nich přes 200 lidí, které se však už podařilo dostat na pevninu.

Zhruba 180 lidí trávilo den na oblíbené rižské pláži Vakarbulli, kde mnozí z nich rybařili. Masa ledu, na které stáli, se však pod náporem silného větru odlomila a zamířila s nimi na volné moře.
 

Stejný osud potkal i 42 lidí, kteří se nacházeli o pár kilometrů jižněji na pláži ve městečku Jurmala. Většina z nich tam rybařila nebo se šla projít. Než se ke kře dostali záchranáři, vichr ji odvál čtyři kilometry od pobřeží.

 


Za trosečníky, mezi nimiž byly i ženy a děti, dorazily záchranné lodě a vrtulníky, které je převezly do bezpečí. Lidé podle všeho nepanikařili a v klidu čekali na pomoc. Webový portál BBC píše, že nebyl nikdo vážněji zraněn.
 

"Lidé to vzali dobře. Když se kra utrhla, okamžitě jsme zavolali záchranáře. Lodě dorazily za půl hodiny," řekl rádiu Baltkom Dmitrij Beljajev, jeden ze zachráněných výletníků.

 

Původní zprávy hovořily o nejméně pěti stovkách uvízlých lidí. To však lotyšské úřady později vyvrátily.
 

Lotyšská záchranná služba tento týden varovala před jarním táním a vichry, které mohou ledové kry odvát na otevřené moře.

tn.cz / zdg