Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

V New Jersey kvůli hurikánu úřady EVAKUOVALY přes MILION lidí!

Více než milion lidí bylo v sobotu evakuováno z New Jersey kvůli hurikánu Irene, který by měl v sobotních pozdních hodinách zasáhnout pobřeží. Informuje o tom agentura AFP.

"Přes milion lidí uposlechlo nařízení evakuace a odjelo do vnitrozemí," citovala AFP guvernéra státu New Jersey Chrise Christieho, který hovořil na tiskové konferenci.
 

V pobřežním městě Atlantic City se v současné době nachází ještě asi 600 dospělých lidí, které se úřady snaží přesvědčit k evakuaci. "Snažíme se tyto lidi přesvědčit, že by skutečně měli odjet," řekl Christie. Podle něj ani přes neuposlechnutí nařízení nebude nikdo zatčen ani jiným způsobem nucen k evakuaci.
 

Hurikán Irene, který si v USA vyžádal už nejméně tři oběti, by se měl podle meteorologů dostat k městským oblastem New Jersey a New Yorku v noci na neděli. Pak by měl postupovat dál směrem na sever.

PSALI JSME:

SLEDUJTE ŽIVĚ: Zuřící hurikán Irene už má 2 oběti! Zavírá metro v New Yorku
 

Kvůli blížícímu se hurikánu přerušila tři hlavní newyorská letiště provoz. Mezinárodní letiště Johna F. Kennedyho, Newark Liberty a LaGuardia přesně v poledne místního času (18:00 SELČ) přerušila provoz pro vnitrostátní i mezinárodní přílety. Některé aerolinky zrušily i odlety, například německé aerolinky Lufthansa.
 

Také úřady v New Yorku už nařídily masivní evakuaci, své domovy muselo v pátek opustit na 250 tisíc lidí. "Nikdy jsme nenařídili povinnou evakuaci. Nedělali bychom to ani teď, kdybychom neměli podezření, že bouře má potenciál být velice silná," řekl starosta města Michael Bloomberg.
 

New York také zrušil spoje městské hromadné dopravy.
 

Hurikán Irene, který zeslábl na první stupeň Saffirovy-Simpsonovy škály, udeřil v sobotu v ranních hodinách na pobřeží Severní Karolíny. Jeho vichry dosahovaly podle Amerického hurikánového centra (NHC) 140 kilometrů za hodinu.
 

Irene se nyní pohybuje severním až severovýchodním směrem na Washington, New York a Boston rychlostí 22 kilometrů za hodinu. Meteorologové neočekávají výraznější zesílení hurikánu. Zůstat by měl na prvním nebo maximálně druhém stupni.
 

Saffirova-Simpsonova stupnice rozděluje hurikány do pěti kategorií rozlišovaných podle síly větru. K tomu, aby byla tropická bouře označena za hurikán, musí mít její vítr rychlost nejméně 119 kilometrů za hodinu.
 

Nejvyšší klasifikace na stupnici - kategorie 5 - je vyhrazena pro bouře s rychlostí větru přesahující 249 kilometrů za hodinu.

tn.cz / Mediafax