V Peru se utrhl kus ledovce a spadl do jezera, vlna smetla několik lidí

Obrovský kus ledovce, který se odtrhl a spadl do jezera v peruánských Andách, vyvolal mohutnou přívalovou vlnu. Voda smetla a zranila nejméně pět osob a zaplavila několik desítek domů.

K sesuvu kusu ledovce došlo v neděli poblíž města Carhuaz asi 320 kilometrů severně od hlavního peruánského města Lima. Podle předběžných zpráv má odtržený kus ledovce rozměry 500 metrů na 200 metrů a objem dva miliony kubických metrů.

 

"Jak to sjelo do jezera, vyvolalo to přívalovou vlnu, která prolomila hráze jezera 23 metrů vysoké. To znamená, že vlna mohla být i 23 metrů vysoká," řekl Patricio Vedarrama, odborník na ledovce z peruánského Institutu důlního inženýrství.

 

Jezero má název Laguna 513. Podle peruánských meteorologů je možné, že k uvolnění kusu ledovce došlo kvůli nedávným silným dešťům.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Sesuv půdy v Peru pohřbil celou vesnici, dvacet lidí zahynulo

 

V ledovci Hualcán je velká trhlina a úřady kvůli obavám z dalších odtržených kusů evakuovaly obyvatele údolí.  "Na Hualcánu je trhlina je 100 metrů dlouhá a 30 metrů široká. Nebezpečí je v tom, že kdyby takový kus ledu spadl do jezera, velikost záplava by byla čtyřikrát větší než v neděli," řekl prezident místní vlády César Álvarez.

 

Ohrožena jsou také města Hualcán, Pariacaca, Obraje a Acopampa.

 

Národní hydrometeorologický úřad (ANA) ale oznámil, že jezerní hráze Laguny 513 jsou pevné a jejich protržení nehrozí. Přesto nabádal k obezřetnosti a varoval před jiným jezerem Palpacocha. "Je obklopeno ledovci. Jediná věc, která nás chrání před pohromou, je prevence," řekl šéf ANA Francisco García Palomino.

 

Jezero Laguna 513 slouží jako zásobník vody pro obyvatele oblasti Ancash. Vlna také zničila úpravnu vody pro 60 000 lidí.

 

Mediafax