Stávka v Řecku. Stojí doprava, nefungují úřady

V Řecku začala generální stávka proti úsporným opatřením. ČSA kvůli stávce zrušily dopolední let z Prahy do Atén.

V zemi kvůli stávce nelétají letadla, nejezdí vlaky, nefungují úřady ani školy. Nemocnice jsou k dispozici pouze k ošetření naléhavých případů. ČSA musely zrušit dopolední let z Prahy do Atén.

Řekové stávkou protestují proti úsporným opatřením na podporu ekonomiky. Ke generálnímu protestu je vyzval hlavní odborový svaz zhruba dvou milionů zaměstnanců soukromého sektoru. Odborový svaz zaměstnanců veřejného sektoru sdělil, že se ke stávce rovněž připojí, stávkují i novináři.


Kvůli dnešní stávce České aerolinie zrušily dopolední linku z Prahy do Atén s pravidelným odletem v 11:35 hodin. Na večerní spoj, který bude z Prahy odlétat ve 22:00, nasadí společnost místo Boeingu 737 Airbus A320 s vyšší přepravní kapacitou.


Vedle generální stávky se během středy mají v centru Atén konat ještě další dvě samostatné demonstrace.


První generální stávka od nástupu vlády


V Řecku je středeční protest první generální stávkou od nástupu tamní vlády do úřadu. S většími nebo menšími protesty se ale země potýká v posledních dnech často.


Země byla ochromena například 10. února, kdy protest zastavil lety, zavřel vládní úřady, školy a služby veřejných nemocnic omezil jen na pohotovost. Více TADY a v reportáži:

V úterý zase zorganizovalo protest řecké komunistické odborové hnutí PAME. Měl blokovat místní burzu cenných papírů.

"Věříme, že akciový trh, symbol bohatství, by měl být jeden den mimo provoz," uvedl Giorgos Perros, jeden z organizátorů protestů. To se však stávkujícím stejně nepodařilo, makléři totiž obchodovali mimo burzu na svých přenosných počítačích.


Důvodem protestů jsou úsporná opatření, která by měla pomoci zadluženému Řecku, které je na pokraji státního bankrotu.


Unie pomůže, Řecko ale šetřit musí


Před koncem loňského roku přiznalo, že má mnohem vyšší dluhy, než do té doby uvádělo. Podobně deficit státního rozpočtu za loňský rok dosahuje 12,7 procenta HDP, což je asi dvakrát tolik, než země uváděla. Pravidla Evropské unie navíc povolují deficit jen tři procenta.


Evropská unie již Řecku vyslala vzkaz, že mu pomůže. Země ale musí dále šetřit. Navrhuje třeba snížení platů státních zaměstnanců nebo zvýšení věku pro odchod do důchodu.


Vláda v Aténách už předložila Evropské komisi plán úspor, který má veřejné finance dát co nejrychleji do pořádku. V letošním roce by se tak schodek rozpočtu měl snížil na 8,7 procenta HDP, pod třemi procenty by měl být do roku 2012.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Mediafax TN.cz