V Severním Irsku vybouchla bomba! NIKDO NEBYL ZRANĚN

Exploze bomby otřásla severoirským městem Londonderry.

Ve středu večer vybuchla ve městě Londonderry v Severním Irsku bomba. Exploze si nevyžádala žádné oběti na životech, informuje agentura AFP.

 

Bomba vybuchla ve 22.45 místního času (23.45 SELČ) u kanceláří úřadu pro kulturu na ulici Shipquay. Policie dostala krátce před explozí telefonické varování, takže stihla oblast vyklidit.
"Naštěstí nebyl nikdo zraněn," řekl místní radní Mark Durkan stanici BBC. V ulici Shipquay vybuchla bomba rovněž v květnu letošního roku. Také tehdy policie dostala varování a místo vyklidila.

 

Bombové útoky provádí znesvářené strany nacionalistů a protestantů, kteří se přou, zda má Severní Irsko zůstat pod nadvládou Británie, anebo se připojit k Irsku. Hlavním obhájcem setrvání ve svazku s Brity je unionistická protestantská komunita, proti níž stojí katoličtí nacionalisté, kteří chtějí Severní Irsko sjednotit s Irskou republikou.

 

Spory mezi oběma tábory se vyhrotily na konci 60. let, kdy přišlo o život 3600 lidí. V roce 1998 katolíci a protestanti podepsali Velkopáteční dohodu, jež formálně ukončila 30 let násilností. Ty ale přesto v menší míře pokračují dodnes.

Mediafax