Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Zemřel Josef Škvorecký, autor Zbabělců a Tankového praporu

Český spisovatel Josef Škvorecký zemřel ve věku 87 let v Torontu, informuji o tom zahraniční weby. Proslavil se v 60. letech románem Zbabělci.

Škvorecký zemřel v torontské nemocnici Princezny Margarety. Podlehl rakovině.

 

Josef Škvorecký se narodil v Náchodě 27. září 1924.  Jeho manželkou byla spisovatelka Zdena Salivarová. Společně v roce 1969 emigrovali do Kanady a usadili se v Torontu, kde založili nakladatelství 68 Publishers.

 

 

Jeho první román Zbabělci z roku 1958 kritizoval falešné vlastenectví a poměry v poválečném Československu. Postava Dannyho Smiřického je vlastně Škvoreckého alter-ego. Danny je hrdinou i v jeho dalších dílech - Tankový prapor, Prima sezóna, Mirákl a Příběh inženýra lidských duší.


PODÍVEJTE SE:

Tankový prapor

 

Jeho dílo bylo přeloženo do mnoha jazyků. Po roce 1989 vyšla většina Škvoreckého knih v českém překladu a Tankový prapor se dočkal i filmové adaptace.

 

Nakladatelství 68 Publishers patřilo mezi československá exilová nakladatelství. Až do 90. let vydáva vydávalo exilové a v Československu komunisty zakázané autory.

 

"Je mi to líto," uvedl v reakci na smutnou zprávu písničkář, spisovatel a předseda českého PEN klubu Jiří Dědeček s tím, že měl Škvoreckého rád. Podle předsedy vyznamenal Škvorecký českou literaturu ve světovém měřítku.

 

Dědeček dokonce vydal ve Škvoreckého nakladatelství ´68 Publishers publikaci Reprezentant lůzy. "Byla to jediná knížka s kazetou, Josef totiž měl rád písničky," dodal. Nejoblíbenějším dílem autora je pro něj román Mirákl, který přinesl do češtiny termín Inženýr lidských duší.

 

"Vůbec o tom nechci mluvit, nezlobte se," uvedl pro Mediafax pohnutým hlasem herec Lukáš Vaculík. Ve filmu Tankový prapor sám ztvárnil hlavní postavu rotného Dannyho Smiřického.

 

Režisérem Tankového praporu byl Vít Olmer. Škvorecký mu přišel jako neuvěřitelně skromný a chytrý člověk. "Pamatuji si, jak jsem Zbabělce četl v době temného komunismu a zapůsobilo to na mě jako na mladého člověka jako zázrak, že takovou věc mohl někdo napsat a vydat. Měl jsem to štěstí, že jsem mohl natočit podle pana Škvoreckého film Tankový prapor. Byl to první soukromý film po 'sametové revoluci', film se mu dokonce líbil," řekl Olmer.

 

"Víte, je to pro mne, zvláště pro mne, smutný, protože jsem ho znal. A znal jsem ho z práce, protože jsem měl tu čest, že jsem v jeho věci účinkoval," uvedl Vítězslav Jandák, který ve zfilmovaném Takovém praporu ztvárnil kapitánu Matku.

 

"Chtěl bych říct, že je to člověk, který udělal pro český kumšt ve světě strašně moc. Nikdy mu to nebudeme moct vrátit. Byl to jeden z nejtalentovanějších a největších spisovatelů této země. Víte, on byl čtenej, a nikdo nemusel nikoho nutit, aby ho četl. Byl tak dobrej, že byl spontánně čtenej a myslím si i milovanej. Pro mne je to velmi bolestnej okamžik. Jeden z nejhorších za poslední dobu," připojil herec.

 

"Jeho humor byl jemnej, už skoro anglosaskej, ale pořád byl českej. Byla spousta důvodů a spousta momentů, kterým jsme se smáli společně. Nevzpomínám si na něco konkrétního, co by stálo za to. Ale celej ten člověk stál za to," uzavřel Jandák svoji vzpomínku.

 

Rektor Literární akademie Josefa Škvoreckého martin Štoll si spisovatele vážil pro jeho konzistentní postoje, kvůli kterým spisovatel emigroval. Škvoreckého význam pro českou kulturu se ani nedá popsat, řekl rektor Mediafaxu v úterý v reakci na spisovatelovu smrt.

 

Z jeho dalších děl můžeme jmenovat Legenda Emöke, Ze života lepší společnosti,  Farářův konec, Lvíče a Hříchy pro pátera Knoxe.

muf tn.cz / Mediafax