Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.8. 2010 16:48

V tunelech pod Las Vegas žijí stovky bezdomovců

V Las Vegas přibývají bezdomovci. Často jde o lidi, jimž banky zabavily dům kvůli nesplácené hypotéce. V Las Vegas pro ně není dostatek nouzových přístřeší, a tak bezdomovci nezřídka nacházejí úkryt v tunelech pod městem. Podle televizní stanice CBS News jich tak žijí stovky.

Tunely pod Las Vegas vznikly jako ochrana před povodněmi způsobenými přívalovými dešti, které město čas od času postihují. V současnosti tvoří labyrint, který je dlouhý přes 320 kilometrů a nachází se až šest metrů pod kasiny a dalšími lákadly města.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Ústečtí bezdomovci si postavili sídliště
 

Jedněmi z těch, kdo zde našli útočiště, je Sali se svým přítelem Diegem, kteří se do tunelů uchýlili před šesti týdny. Sali dříve 21 let pracovala v jednom z místních hotelů, před třemi roky jej ale zavřeli. Pak se s Diegem živili jako obkladači, o tuto práci je ale připravila krize, která sebou přinesla konec stavebního boomu. "Podívejte se, kde jsem skončila," řekla stanici CBS News Sali a postěžovala si na to, že má velké bolesti.
 


 

Stěny tunelů zdobí jména místních obyvatel. Kromě lidí, co přišli o domov, jsou zde také například bývalí vězni či narkomani. Například Mike, který je závislý na metamfetaminu, již pod Las Vegas žije osm let. Ze začátku mu to prý přišlo jako dobrodružství, nyní ale své bydliště považuje za velkou chybu.
 

O lasvegaském podzemním světě již vznikla i kniha. Jmenuje se Pod neonem. Podle jejího autora Matta O'Briena poskytují tunely jejich obyvatelům soukromí a možnost žít po svém. I tak se ale O'Brien angažuje v organizaci HELP, která se často zoufalým obyvatelům podzemí snaží pomáhat. "Obrazně řečeno můžeme být tím světlem na konci tunelu, vyslyšenou modlitbou," podotkl.
 


 

Lidí, kteří takovou pomoc potřebují, přitom přibývá. Jen za poslední dva roky se počet bezdomovců v Las Vegas zvýšil o 2000 na nynějších 14.000. Město, které proslulo jako zábavní centrum Spojených států, totiž silně zasáhla hospodářská recese. Kvůli potížím americké ekonomiky do města přijíždí méně turistů, a hotely a kasina často jen vzpomínají na lepší časy. Las Vegas tak čelí nezaměstnanosti a propadu cen na trhu bydlení.
 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / ČTK
Reklama