Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

V USA dojde k regulaci poloautomatických zbraní. Zákon míří do Kongresu

GLock 17
Zdroj: oficiální zdroj
Poloautomatická pistole Glock

Americká kongresmanka se chystá předložit návrh zákona, který v reakci na atentát v Arizoně zakáže volný prodej některých poloautomatických zbraní. Píše to v úterý deník The New York Times.

Poslankyně za vládní demokraty Carolyn McCarthyová z New Yorku legislativu navrhne ještě tento týden. "Můj štáb na normě pracuje, dokončí ji v několika verzích během úterka," cituje McCarthyovou webový potrál Politico.

 

Zákon by měl omezit přístup k poloautomatickým zbraním, které se samy nabíjejí. U těchto zbraní tlak plynů posouvá náboje jako u samopalu, ale mechanika spouště umožňuje střelbu pouze jednotlivými ranami. Norma má výrazně omezit kapacitu zásobníků těchto zbraní.

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Postřelená kongresmanka Giffordsová je stále v kritickém stavu

 

Webový portál Huffington Post se ptá: Existuje nějaký rozumný důvod pro to, aby člověk nacpal zásobník 33 náboji. To může udělat jen ten, který chce spáchat masovou vraždu, odpovídá.

 

Právě 33 nábojů měl ve své poloautomatické pistoli Glock-19 atentátník Jared Loughner. Zasáhl jí v sobotu kongresmanku Gabrielle Gifforsovou a dalších devatenáct lidí.

 

 

Pistole Glock, stejně jako další poloautomatické zbraně, podléhala za vlády prezidenta Billa Clintona, přísné regulaci. Pro řadového Američana bylo nemožné ji koupit.

 

ČTĚTE TAKÉ:

ATENTÁT V USA! Kongresmanka po operaci! Šest lidí nepřežilo

 

Zákon o regulaci střelných zbraní, který prosadila Clintonova vláda, však v roce 2004 vypršel. Prezident George Bush jeho platnost neprodloužil.

 

Legislativa, kterou navrhne McCarthyová, nemá velké šance. Ve sněmovně reprezentantů mají po listopadových volbách většinu republikáni, kteří podporují právo nosit vlastní zbraň.

 

 

Také demokratka "Gabby" Giffordsová, která po průstřelu hlavy leží v kritickém stavu v nemocnici, vždy hájila právo držet stelnou zbraň. Na webu je několik jejích fotek se zbraněmi. Na jedné drží po kovbojsku kolt, na jiné kalašnikov.

 

Kongresmanka McCarthyová chce svůj návrh projednat s mluvčím (předsedou) sněmovny Johnem Boehnerem a vůdkyní demokratické menšiny Nancy Pelosiové. "Musíme pracovat na tom, abychom ochránili lidi, musíme hledat způsoby, jak zajistit jejich bezpečnost," řekla McCarthyová.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax