Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 24. 1. 2014
Má to za sebou

V USA popravili druhého vraha neschváleným smrtícím koktejlem

V americkém státě Oklahoma se v noci na dnešek uskutečnila druhá poprava pomocí nového barbiturátu. Stalo se tak podle agentury AFP na pozadí polemiky ohledně toho, jaké utrpení mohou odsouzenci při použití této smrtící látky prožívat.

Ve věznici tímto novým způsobem nyní skončil život dvaapadesátiletého Kennetha Hogana, který strávil v cele smrti 27 let po odsouzení za brutální vraždu ženy, se kterou předtím kouřil konopí. K zabití se přiznal, ale tvrdil, že se bránil poté, co ho žena napadla nožem.


"Cítím v ústech nějakou chemickou chuť. Odcházím, odcházím," řekl Hogan podle mluvčího místní vězeňské správy Jerryho Massieho krátce před smrtí.


Prvním popraveným odsouzencem novou látkou ve státě Oklahoma byl 9. ledna Michael Lee Wilson. "Cítím, jak celé mé tělo hoří," řekl tehdy podle mluvčího Massieho po zavedení do žíly látky, která se obvykle používá pro usmrcení zvířat.


Kvůli zastavení přísunu dosud užívaných látek pro popravy se i další americké státy obrátily na nové místní výrobce, jejichž výrobky nejsou úředně schválené federálními lékařskými úřady.


Ve věznici státu Ohio tak 16. ledna skončil život muže pomocí jiné nové metody používající jako smrtící látku kombinaci dvou farmak. Odsouzenec tehdy během přibližně 15 minut od aplikace smrtící látky do okamžiku smrti podle agentury AP několikrát hlasitě oddychoval a vydával chrčivé zvuky. Šlo o jednu z nejdéle trvajících poprav od chvíle, kdy Ohio v roce 1999 znovu zavedlo trest smrti. Jednalo se o první použití této metody v USA.

tn.cz / ČTK