Evropský tisk má jasno: Za nepodepsání smlouvy může Klaus!

Prezident Václav Klaus
Zdroj: Mediafax
Václav Klaus stojí podle zahraničního tisku za českým odmítnutím vstupu do fiskální unie - ilustrační foto

Vliv prezidenta Václava Klause je podle zahraničních komentátorů za odmítavým postojem České republiky k evropské dohodě o rozpočtové odpovědnosti.

Tu na mimořádném pondělním summitu EU schválily všechny členské státy Unie kromě Velké Británie a Česka. Zatímco britský premiér David Cameron argumentoval tím, že dohoda jde proti zájmům ostrovního království, český premiér Petr Nečas svůj nesouhlas vysvětlil "ústavními důvody."

 

PSALI JSME:

Češi a Britové nepodepíší smlouvu o fiskální unii

 

Anketa

Měl premiér Nečas podpořit smlouvu o fiskální unii?

Hlasovalo 7522 lidí.
"Poměrně ostrý výpad francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho vůči českému stanovisku lze pochopit, i když s ním nemusíme souhlasit," uvedl komentátor britské veřejnoprávní stanice BBC Gavin Hewitt. "Česká pozice je nečitelná a lze za ní spatřovat silný neformální vliv euroskeptického prezidenta Václava Klause."

 

Komentátor německého deníku Frankfurter Algemeine Zeitung Georg Paul Hefty vnímá český postoj jako typický pro postkomunistické země.

 

"Z devíti nových členských zemí s komunistickou zkušeností jen dvě projevily dostatek odvahy a přijaly euro," napsal Hefty. "Tvrzení českého premiéra Nečase o tom, že o přistoupení k fiskální dohodě ještě proběhnou jednání na domácí politické scéně, nemůže zastřít, že Česko žije nacionalistickým duchem, který zosobňuje Václav Klaus stejně jako bratři Kaczynští v Polsku nebo Viktor Orbán v Maďarsku."

tn.cz / mediafax / hru