Vakcína proti pneumokokovým nemocem se bude dovážet do Afriky

Do roku 2030 by vakcína měla zachránit sedm milionů dětí před smrtí.

Nová vakcína proti pneumokokovým infekcím Prevenar 13, která je už od ledna k dispozici v České republice, bude v letos dostupná i v nejchudších zemích světa. Firma Pfizer, která vakcínu vyrábí,  ji hodlá distribuovat do Afriky. Řekla to ve středu tisková mluvčí společnosti Pfizer Martina Pařízková.

 

"Podle odhadů by zavedení pneumokokové vakcíny mělo do roku 2030 předejít sedmi milionům úmrtí malých dětí v 60 nejchudších zemích světa," řekla Pařízková s tím, že firma Pfizer podepsala desetiletou smlouvu na dodávku těchto vakcín v rámci pilotního programu zaměřeného na boj proti pneumokokovým onemocněním.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Do boje proti klíšťatům! Jehlou a vakcínou

Lidé se mohou nechat očkovat proti H1N1. Nechtějí

Stát chtěl koupit 20 milionů vakcín proti prasečí chřipce

 

Pařízková také uvedla, že do projektu přispěly celkovou částkou 1,5 miliardy dolarů vlády Itálie, Velké Británie, Kanady, Ruska a Norska a také nadace Billa a Melindy Gatesových. "Iniciativu boje proti pneumokokovým infekcím řídí UNICEF," dodala mluvčí Pařízková.

 

Vakcína Prevenar 13 je účinná proti většímu počtu kmenů pneumokoku než dosud používaný Prevenar. České děti mají možnost být novým Prevenarem 13 očkovány již od letošního ledna.

 

Prevenar 13 zatím ještě nepatří mezi vakcíny, které nejmenším dětem hradí stát z veřejného zdravotního pojištění. Zástupci výrobce ale jednají se zdravotními pojišťovnami, aby byla co nejdříve zařazena do národního očkovacího programu.
 

tn.cz / Mediafax