Incident v Perském zálivu

Válečná loď střílela po rybářském člunu, jednoho rybáře zabila

Válečná loď amerického námořnictva
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto

Loď amerického námořnictva v pondělí střílela po rybářském člunu, který se k ní přiblížil. Na palubě motorové lodi zabili jednoho rybáře, další tři zranili.

O incidentu informovala stanice CNN. Stal se v přístavu Džabal Alí asi 16 kilometrů od Dubaje ve Spojených arabských emirátech.
 

Posádka Rappahannocku varovala posádku člunu, když byl asi 1200 metrů daleko, a vypálila varovný výstřel. Indové ale ze zatím neznámých důvodů nereagovali. Velitelé na Rappahannocku se proto rozhodli, že musí člun zastavit.
 

"Americká posádka opakovaně varovala lidi ve člunu, aby změnili svůj zamýšlený kurz. Když toto úsilí nepomohlo, bezpečnostní tým na Rappahannocku vystřelil z kulometu, aby odvrátil blížící se plavidlo," uvádí se v prohlášení amerického námořnictva.
 

Stanice Sky News a agentura AFP uvedly, že na palubě motorového člunu zemřel jeden indický rybář, tři další Indové byli zraněni.
 

[IMAGEBOX_301136]Americké námořnictvo mohutně zbrojí. Bude další válka?

[IMAGEBOX_301136]


Američané jsou v podobných případech velmi opatrní. V říjnu 2000 sebevražedný atentát s člunem naloženým výbušninami poškodil křižník USS Cole v jemenském přístavu Aden. Zemřelo 17 námořníků a dalších 47 utrpělo zranění. K útoku se přihlásila Al-Káida.
 

USNS Rappahannock je součástí flotily, kterou Spojené státy v oblasti Perského zálivu mají. Působí tam mimo jiné letadlové lodě USS Abraham Lincoln a USS Enterprise. Na konci června americké námořnictvo zdvojnásobilo počet minolovek.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / Mediafax / hmr