Válka s šíitskými rebely skončila, oznámil jemenský prezident

Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih v pátek oznámil, že válka se šíitskými rebely skončila.

„Můžeme říci, že válka skončila, ne že byla zastavena nebo je příměří,“ uvedl prezident v televizním rozhovoru, který se týkal téměř šest let trvajícího konfliktu s povstalci na severu Jemenu.


Vyhlášení konce války je podle agentury Reuters zvratem v postoji jemenské vlády, která si v úterý stěžovala na to, že povstalci nedodržují podmínky příměří. To obě znepřátelené strany podepsaly v polovině února.


Šíitští rebelové totiž zadržovali vojáky a civilisty, které podle podmínek příměří měli propustit na svobodu. Den po kritice ze strany vlády osvobodili povstalci 178 lidí.

 

Odborníci se obávají, že tento klidový stav dlouho nevydrží, prezident je ale optimistický. „Zaznamenali jsme (ze strany šíitských rebelů) pozitivní náznaky prokázat dobrý úmysl a neprovokovat novou válku,“ uvedl Sálih. Povstalci podle něj odstraňují nastražené miny, otevírají zablokované silnice a propouštějí vězně.


Jemenská vláda jednala o míru s šíitskými rebely několik týdnů. Rozhovory ale vždy ztroskotaly na tom, že povstalci odmítli ukončit výpady proti sousední Saúdské Arábii. Arabské království bylo do konfliktu s rebely vtaženo loni v listopadu, když šíité obsadili saúdská příhraniční teritoria. Rijád nad nimi zvítězil v lednu, když je ze svého území vyhnal zpět do Jemenu.
Konflikt mezi jemenskou vládou a šíitskými rebely trval od roku 2004, vyžádal si stovky obětí a 250 tisíc lidí muselo opustit své domovy.

 

mra tn.cz / Mediafax