Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Vatikán: Další katolický sexuální skandál

Ani katolický Vatikán se nevyhne skandálům, které mají sexuální podtext.

Dva přisluhující papeže Benedikta XVI. se zapletli do sítě organizující mužskou prostituci. Odhalily to nahrávky pořízené italskou policií kvůli vyšetřování korupce, ve čtvrtek o tom informoval Reuters.


Nigerijec Ghinedu Ehiem a Ital Angelo Balducci byli podle policejních záznamů v pravidelném kontaktu. Tématem jejich konverzací byl sex homosexuálů. Policie tvrdí, že Ehiem a další muž italského původu byli součástí "organizované sítě zprostředkovávající mužskou prostituci". Útržky ze záznamů zveřejnil italský deník La Repubblica.


Ehiem měl Balduccimu zprostředkovávat mladé muže pro sexuální hrátky. Italský církevní hodnostář se měl vyptávat na výšku, váhu, věk a barvu pleti chlapců. Někteří z milenců měli být ilegální imigranti, kteří se ocitli ve finanční tísni.


Ze záznamů vyplývá, že mezi muži, které Ehiem sháněl pro Balducciho, byli i seminaristé. "V kolik hodin se musí vrátit do semináře?" ptá se v jednom z rozhovorů Balducci.


Nesl rakev Jana Pavla II.


Ghinedu Ehiem byl zároveň členem elitního chóru svatopetrské baziliky. Zpíval v něm 19 let. Vatikán zdůrazňuje, že muž nezastával kněžský úřad.


Balducci patří do zvláštní skupiny "služebníků jeho svátosti", přisluhujících, kteří se účastní nejvýznamnějších událostí v Apoštolském paláci. Jsou přítomni, když papež přijímá hlavy států. V roce 2005 tito vybraní muži nesli rakev zesnulého papeže Jana Pavla II.


V civilním životě je Balducci stavební inženýr a člen komise pro zadávání zakázek na veřejné stavby. Policie ho zadržela před měsícem kvůli korupci. Jeho kuplířské aktivity vyšetřování odhalilo až nyní.

tn.cz / Mediafax