Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Skandální kniha

Vatikán odsoudil knihu jeptišky. Schvaluje gaye i masturbaci

Vatikán, v čele s papežem Benediktem XVI, se oficiálně distancoval od knihy americké jeptišky o sexuální morálce, která schvaluje masturbaci, homosexualitu a rozvody. Podle Vatikánu je kniha v přímém rozporu s tím, co církev hlásá.

"Kniha Margaret Farleyové ´Just Love - A Framework for Christian Sexual Ethics´, která vyšla v roce 2006, zastává postoje, které jsou v přímém rozporu s katolickým učením o sexuální morálce," uvedl Vatikán ve svém oficiálním prohlášení.


ČTĚTE TAKÉ:

Papež hrozí rebelům v církvi: Žádné svěcení žen, ani uvolnění celibátu!


Farleyová, která je členkou řádu sester soucitu a emeritní profesorkou na náboženské škole v Yale, ve své knize podporuje řadu činností, které církev pokládá za hřích.
"Masturbace obvykle nevyvolává žádné morální otázky. Je jisté, že mnoho žen nachází potěšení v sebeukájení, což vztahům poslouží mnohem lépe, než skrývání sexuálních potřeb," píše Farleyová ve své knize.


Americká jeptiška se rovněž zaobírá homosexualitou. "Mnozí prominentní teologové tvrdí, že sexuální činnost a vztah mezi osobami stejného pohlaví by měly být souzeny obdobně jako vztahy lidí opačných pohlaví a měly by být respektovány," uvádí autorka.


Farleyová také tvrdí, že všechny manželské svazky vydržet nemohou a rozvod je často nejlepší volbou. Dále podporuje uzavírání dalších sňatků.


Kongregace pro nauku víry (CDF), která knihu podrobila důkladnému zkoumání, kritizuje autorku za její postoje. "Masturbace je zvrácenou a nezřízenou činností, homosexuální vztahy jsou výsledkem velké mravní zkázy a manželství nesmí být přerušeno žádnou lidskou silou ani z jiného důvodu, než je smrt. Kongregace varuje věřící, že tato kniha není v souladu s učením církve. Rozhodně nesmí být použita jako právoplatné vyjádření církevní nauky o morálce," varuje CDF. 

tn.cz / mediafax / kos