Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Vatikán se brání kvůli útoku na papeže

Vatikán zaútočil na média kvůli zveřejnění informace o tom, že papež Benedikt XVI. kryl amerického kněze, který zneužíval neslyšící děti. Informovala o tom v pátek stanice BBC.

List L’Osservatore Romano označil celou kauzu za "zjevný a sprostý pokus zaútočit na papeže Benedikta a jeho nejbližší poradce za každou cenu“.

 

Papežův poradce kardinál José Saraiva Martins prohlásil, že proti církvi vzniklo "spiknutí“, aniž by uvedl, kdo za ním stojí.

 

Podle úvodníku dalších vatikánských novin se papež žádné "kamufláže“ nedopustil.

 

Deník New York Times ve čtvrtek napsal, že vysoce postavení představitelé Vatikánu včetně nynějšího papeže Benedikta XVI. nezakročili proti americkému knězi Lawrenci Murphymu, který v letech 1950 až 1974 zneužil dvě stovky neslyšících chlapců, a to i přes upozornění několika biskupů.

 

Korespondence amerických biskupů s tehdejším mnichovským kardinálem Josephem Ratzingerem ukazuje, že hlavní prioritou církevních představitelů při zvažování postupu v Murphyho případě bylo nezpůsobit církvi skandál. Tyto církví utajované dopisy se objevily poté, co pět mužů podalo žalobu na arcidiecézi v Milwaukee, pod níž Murphy spadal.

 

Murphy pracoval ve škole pro neslyšící děti v letech 1950 až 1974 a za tu dobu zneužil nejméně dvě stovky chlapců. Je pouze jedním z tisíců případů, které zpracovávala Kongregace pro doktrínu víry, kterou Joseph Ratzinger vedl v letech 1981 až 2005.

 

Na Murphyho případ jej dvakrát upozornil arcibiskup z Milwaukee Rembert Weakland v roce 1996. Ratzinger mu neodpověděl. Až po osmi měsících zahájil jeho zástupce a současný vatikánský ministr zahraničí kardinál Tarcisio Bertone tajné disciplinární řízení, které mohlo vést k Murphyho vyloučení z církve.

 

Tento proces ale zastavil poté, co Murphy napsal osobní dopis Ratzingerovi. Uvedl v něm, že by neměl jít k církevnímu soudu, protože svých činů lituje a má chatrné zdraví.

 

Murphy tak nikdy před církevní ani civilní soud nepředstoupil, obvinění obětí zneužívání i jejich rodičů ignorovala i americká policie. Arcibiskup Milwaukee William Cousins jej pouze odeslal do diecéze v severním Wisconsinu, kde jako kněz strávil zbývajících 24 let svého života prací s dětmi.

 

Tyto dokumenty se objevily v době, kdy představitelé katolické církve v několika státech čelí obviněním ze sexuálního zneužívání a z tajení informací o něm.

 

Německá církev vyšetřuje více než sto případů sexuálního zneužívání a týrání, obdobné případy hlásí také Nizozemsko, Rakousko a Švýcarsko.

Mediafax