Vatikán zveřejnil příběhy o zázracích papeže Jana Pavla II.

Vatikán několik dnů před blahořečením Jana Pavla II. zveřejnil na svých webových stránkách tisíce příběhů, ve kterých bývalý papež koná zázraky. Informuje o tom ve středu agentura AFP.

Příběhy o zachráněných životech, vyléčených nemocných či sjednocených rodinách z celé Evropy jsou vyprávěny ve španělštině, francouzštině, angličtině, portugalštině, polštině a italštině na stránkách www.karol-wojtyla.org, které jsou věnovány papežově blahořečení.


Blahořečení následuje poté, co vatikánská Kongregace pro svatořečení přiřkla papežovi posmrtný zázrak, což je pro blahořečení nezbytné. Za zázrak kongregace prohlásila uzdravení francouzské řádové sestry Marie Simonové-Pierreové, která trpěla Parkinsonovou chorobou - jako Jan Pavel II.


Vatikán nyní potřebuje prokázat, že papež vykonal ještě další zázrak, aby mohl být oficiálně prohlášen za svatého. Od roku 2006 tak sbírá veškerá svědectví lidí, kteří tvrdí, že se stali svědky zázraku Jana Pavla II, jenž stál v čele katolické církve 27 let.


Velká část příběhů vypovídá o náhlém vyléčení z rakoviny či jiné zákeřné choroby. Jiní popisují, jak jim bývalý papež pomohl překonat beznaděj spojenou s problémy v práci či v milostném životě.


Někteří přiznávají, že žili bez víry, dokud jim Jan Pavel II. neotevřel oči a k víře je nepřivedl. Dalším se papež zjevil ve snech, vidinách, během riskantní operace či dokonce v okamžiku ohrožení života a pomohl jim vybojovat jejich život či překonat bolest.


Blahořečení Jana Pavla II. se uskuteční v neděli 1. května v Římě. Ceremonie by se mělo zúčastnit na 400 tisíc věřících. Jan Pavel II., který zemřel v roce 2005, se tak stane nejrychleji blahoslaveným papežem v církevních dějinách.
 

tn.cz / Mediafax