Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 3.3. 2013 13:20
nová mája v nemilosti

Včelka Mája je moc hubená a nezpívá ji Gott, stěžují si Němci

Karel Gott
Zdroj: Mediafax
Karel Gott novou včelku Máju nenazpíval - ilustrační foto

Na německých televizních obrazovkách se objeví až za měsíc, už nyní ale vyvolává nové zpracování úspěšného animovaného seriálu Včelka Mája v Německu diskuze.

Média se ani tak nepozastavují nad skutečností, že titulní píseň už nebude zpívat Karel Gott, jako nad novou vizáží hlavní hrdinky. Ta je oproti své předchůdkyni ze 70. let výrazně hubenější, což někteří považují za podsouvání módního diktátu štíhlosti nejmladší generaci. Televize to však odmítá.

 

Včelka s vosím pasem

 

"Ze včelky Máji se stala včelka Hubeňour. Odtučněná kreslená postavička se vrací na (veřejnoprávní kanál) ZDF," komentoval novou podobu počítačem vytvořené Máji regionální deník Dresdner Neueste Nachrichten. Podle celostátního listu Die Welt je z ní nyní "včelka s vosím pasem". "Poblouznění štíhlostí už dorazilo také do dětského vysílání. Kila musela shodit i roztomilá baculatá Mája," poznamenal k novému vzhledu populární figurky berlínský deník.

 

Jeho mutace Welt Kompakt přebásnila úryvek z německé verze titulní písně "malá, drzá, chytrá Mája" na "malá, drzá, hubená Mája" a neodpustila si postřeh, že hlavní hrdinka "shodila nejméně dvě konfekční velikosti". Podle konkurenčního Der Tagesspiegelu se včelka vrací po odtučňovací kúře."Možná budou nové díly varovat i před sladkostmi, rychlým občerstvení a klimatickými změnami," navezl se do moderního pojetí seriálu regionální list Die Volksstimme. Zdůraznil přitom, že dnes je naopak mnohem více obézních dětí, než tomu bylo před téměř čtyřiceti lety, kdy na televizní obrazovky vylétla původní, "oplácaná" Mája.

 

Její zhubnutí neušlo pozornosti ani německým sousedům. Švýcarský deník 20 Minuten došel k závěru, že "Mája je evidentně na dietě". "Srandovní kulička z dřívějška vyhladověla k vosímu pasu... Zdá se, že ideál krásy se rozšířil i do zvířecí říše," glosoval švýcarský list. Rakouský Der Standard dal svému příspěvku titulek "Včelka Mája: tučná léta jsou pryč".Na stranu tvůrců se naopak postavil server německého časopisu Der Spiegel, podle něhož na hubenější titulní hrdince není nic špatného a je to jen ukázka toho, že seriál jde s dobou. "Je přece pravda, že původní Mája měla nadváhu a její index tělesné hmotnosti byl katastrofální," rýpnul si do originální kreslené postavičky z původní série, která se těšila velké oblibě i u Čechů a Slováků.

 

 

"Diskuzi o hubnutí (u dětí) jsme tím rozhodně vyvolávat nechtěli," reagovala na debatu okolo seriálu samotná televize ZDF, která ve spolupráci s francouzským kanálem TF1 nechala v 3D grafice vyrobit 78 nových epizod dobrodružství Máji a jejích kamarádů. V Německu budou k vidění od Velikonoc. Modernější vizuální podoba včetně štíhlejších hrdinů je podle ZDF výsledkem přizpůsobení dynamiky příběhu dnešním diváckým návykům.

 

Vedoucí dětského vysílání druhého programu německé veřejnoprávní televize Barbara Biermannová také vysvětlila, proč novou znělku místo Gotta, jehož hlas je v Německu se seriálem neodmyslitelně spjat, nazpívá německá zpěvačka Helene Fischerová. "Pokud bychom převzali originál od Karla Gotta pro novou Máju, očekávali by diváci tu starou, 2D Máju," tvrdí Biermannová. V anketě na internetovém portálu t-online.de se nicméně přes 80 procent účastníků vyjádřilo, že se jim více líbí právě ta stará Mája, než ta moderní, hubená.

tn.cz / ČTK / hru