Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Ve Venezuele dopadli kolumbijského drogového bosse

Ve Venezuele byl dopaden šéf kolumbijského drogového kartelu z Valle del Norte, poslední z bossů tohoto kartelu na útěku. Podle dnešní informace agentury AP bude Carlos Alberto Rentería vydán do Spojených států.

Rentería byl zatčen v pondělí po svém příjezdu na ostrov Margarita a už během dneška by mohl být do USA předán, oznámil bez dalších podrobností venezuelský prezident Hugo Chávez.

 

USA vypsaly na dopadení 65letého Renteríi odměnu pět milionů dolarů. Americký soud už v roce 2004 tento kartel obvinil, že od začátku 90. let do USA propašoval asi 500 tun kokainu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Drogový boss hrozil při zatýkání policistovi smrtí

 

Rentería je již druhým drogovým bossem z Kolumbie, který byl ve Venezuele zatčen během krátké doby. Před dvěma týdny padl do rukou bezpečnostních sil Luis Frank Tello. Venezuela se za 11leté Chávezovy vlády stala významnou oblastí pro obchodníky s drogami pašující kolumbijský kokain do  Spojených států a Evropy. Podle údajů OSN Venezuela posloužila pro vyvezení více než poloviny všech lodních zásilek kokainu směřujícího do Evropy. Zároveň bylo z jejího území vypraveno množství letů bez dokumentů a všechny tajné  letecké zásilky kokainu, které byly zjištěny v západní Africe, pravděpodobně byly vypraveny rovněž z Venezuely.

 

Američtí i kolumbijští představitelé často Chávezovu vládu obviňují, že se k boji s drogami staví lhostejně. Kvůli tomuto postoji se Venezuela stává významným útočištěm pro kolumbijské bosse. Chávez to vehementně popírá. Podle nejmenovaného kolumbijského činitele však Rentería žil ve Venezuele dlouhou dobu a je posledním z původního vedení kartelu z Norte del Valle, na jehož dopadení se čekalo.

 

Podobně jako řada dalších bossů i Rentería podstoupil plastickou operaci, aby změnil svou vizáž a ztížil svou identifikaci. Další boss tohoto kartelu Wilber Varela strávil ze svých posledních pěti let naprostou většinu času ve Venezuele, než byl v lednu 2008 zabit.

 

Kartel z Norte del Valle byl poslední velkou drogovou organizací v Kolumbii. Jeho velitelská struktura měla ale menší rozsah nežli jeho předchůdci - kartely z Medellínu a z Cali. Nakonec se rozdělil na dvě skupiny, z nichž jednu vedl Varela.

ČTK