Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 23. 1. 2013
zbraň hromadného ničení v laboratoři

Vědci chtějí vyvinout smrtící mutaci chřipkového viru

Ve středu vědci odvolali zákaz výzkumu mutací viru ptačí chřipky.

V těch nejbezpečnějších laboratořích světa může od středy pokračovat výzkum mutantních forem ptačí chřipky. Vědecké špičky se na tom dohodly, i když stále trvá obava, že by virus mohli zneužít teroristé jako biologickou zbraň.

Přední kapacity v oboru sami výzkum před rokem a půl zarazily, ve středu mu ovšem znovu udělily požehnání. Důvodem stopky zkoumání byl strach z bioterorismu, nyní ovšem odborníci věří, že dokážou nebezpečný zmutovaný virus H5N1 ptačí chřipky udržet v přísně hlídaných laboratořích, které svolily, že se pustí do díla.

Příslušný dokument podepsalo čtyřicet výzkumníků z USA, Číny, Japonska, Británie, Nizozemska, Kanady Itálie a Německa. Bádání se stále vyhne území Spojených států, tam trvají zákonné překážky pro výzkum smrtícího viru.


Dosavadní studie ukázaly, že zmutovaný virus H5N1 se může přenášet vzduchem mezi fretkami, které vědci využívají jako modelový vzorek pro zkoumání toho, jak by se chřipkové viry mohly chovat u člověka.

Ptačí chřipka se přenáší na člověka jen zřídka a pouze při přímém styku s nakaženou drůbeží. Má však potom vysokou úmrtnost - nepřežije ji přes polovinu nakažených. Zatím nicméně není přenosná vzduchem a ze člověka na člověka. To by právě měla zmutovaná verze dokázat.

Experti se obávají, že by takto „vylepšený“ virus mohl vyvolat pandemii horší, než byla vlna španělské chřipky. Ta si v letech 1918 až 1919 vyžádala 20 až 40 milionů obětí.
 

kms tn.cz / ČTK
Reklama