Převratný objev

Vědci ze slin a moči poznají, kdy zemřeme! Gen objevili omylem

Náhrobky
Zdroj: isifa.com
Máme v sobě gen, podle kterého lze poznat, v kolik zemřeme, zjistili vědci

Američtí výzkumníci zkoumali geny kvůli Parkinsonově a Alzheimerově chorobě, místo toho našli gen, který ovládá naše biologické hodiny a dá se podle něj určit, kdy zemřeme. Ten se dá zjistit odběrem slin a prozkoumáním DNA.

Odborníci doufají, že by nečekaný objev mohl pomoci pacientům po infarktu či srdeční příhodě určit, kdy si mají vzít léky, případně kdy by lékaři a sestry měli pacienty nejpečlivěji kontrolovat.
 

Americký tým kvůli výzkumu stařeckých chorob sledoval spánek 1200 zdravých seniorů ve věku 65 let a zároveň je podrobil neurologickým a psychiatrickým vyšetřením.
 

A čirou náhodou objevil blízko lidského genu zvaného Perioda 1 molekulu, která má za bázi buď Adenin nebo Guanin a ovlivńuje biologické hodiny. Protože máme dvě sady chromozómů, tvoří tyto báze páry AA, GG, nebo AG, přičemž se zjistilo, že tyto dvojice určují kdy vstáváme a také kdy zemřeme.

 

 

Lidé s párem AA se budili v průměru o hodinu dříve než s párem GG a majitelé páru AG spadali skoro přesně doprostřed. Následný výzkum potom ukázal, že lidé s genotypem AA nebo AG umírají nejčastěji v 11 dopoledne, zatímco lidé s genotypem GG v 6 večer.
 

Vedoucí autor studie, neurolog Andrew Lim, uvedl. "Naše vnitřní biologické hodiny regulují mnoho aspektů našeho života. Mimo jiné také načasování srdečního záchvatu. A teď se ukázalo, že předpovídá i to, kdy zemřeme. Naštěstí jen denní dobu, ne datum.“
 

hel TN.cz