Velitel thajských demonstrantů Savasdipol podlehl zranění

Chatíja Savasdipol, bývalý thajský generál, který přešel na stranu protivládních demonstrantů a stal se jejich bezpečnostním poradcem, podlehl v nemocnici následkům střelného poranění hlavy.

Muž přezdívaný Rudý velitel (Seh Daeng) bojoval o život od čtvrtka, informuje v pondělí stanice BBC. Chatíju střelili do hlavy při střetu demonstrantů a vládních vojáků. Generál právě hovořil s americkým novinářem.

 

Od čtvrtka, kdy se násilí v thajském hlavním městě Bangkoku rozhořelo naplno, zemřelo 36 lidí. Střety opozice a vojáků v centru metropole dosud pokračují. Demonstranti se opevnili v luxusních hotelech a armáda se k nim dobývá střelbou a pomocí výbušnin. V noci na pondělí zemřeli i první vojáci.

 

Protesty proti thajské vládě vypukly v březnu. Veškeré pokusy dojednat příměří zatím selhaly.

 

PSALI JSME: 

Thajská vláda odvolala zákaz vycházení. S armádou bojují tisíce lidí

Při protestech v Bangkoku byl vážně zraněn kanadský novinář

 

Thajská vláda v pondělí oznámila, že je ochotná s opozicí jednat, pokud demonstranti prokážou svou ochotu se domluvit. "Trváme na tom, že musí čestně usilovat o návrat země do normálního stavu," uvedl vládní mluvčí. "Vláda je připravena postoupit v jednáních, až nastane klid, skončí protesty, násilí a útoky na státní autority," dodal.

 

Demonstranti již v neděli prohlašovali, že chtějí ukončit krveprolití a s vládou premiéra Apchisita Vedžadžívy vyjednávat - pod dohledem OSN. Vláda to však odmítla.

 

Podívejte se na nedělní krvavé protesty v hlavním městě Thajska Bangkoku: 

 

 

Stoupenci svrženého premiéra Tchaksina Šinavatry, jejichž symbolickou barvou je červená, obviňují současného šéfa thajské vlády, že je u moci nezákonně a podporuje jen "tradiční elity".

 

Šinavatra se skrývá v exilu, v jeho zemi je na něj vydán zatykač. Soud rozhodl, že zneužil politický vliv ve prospěch rodinného podniku, a zabavil mu část majetku v přepočtu za 25 miliard korun. Šinavatra nedávno získal občanství Černé Hory.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / Mediafax