VELKÉ SETKÁNÍ: Obama pohostil v Bílém domě dalajlámu

Americký prezident Barack Obama se v sobotu setkal v Bílém domě s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Informovala o tom agentura AFP.

Americký prezident Barack Obama se v sobotu přes protesty Číny setkal s tibetským duchovním vůdcem v exilu dalajlamou. Informuje o tom agentura AFP.

 

 

Poradce dalajlamy uvedl, že Obama dalajlamu přijal v takzvané Map Room, kde obyčejně přijímá soukromé návštěvy.

 

Dalajlama po setkání uvedl, že Obama sdílí "nefalšované obavy" o stav lidských práv v Tibetu. "(Obama) je prezidentem největší demokratické země, takže přirozeně ukazuje obavy o základní lidské hodnoty, lidská práva, náboženskou svobodu," řekl dalajlama pro AFP. "Takže samozřejmě projevil nefalšovaný zájem o utrpení v Tibetu a na dalších místech."

 

Setkání se odehrálo bez přítomnosti médií. Trvalo 44 minut. Dalajlama je popsal jako "duchovní setkání" a dodal, že se cítí být Obamovi blízko na "lidské úrovni". Duchovní vůdce Tibeťanů připomněl také vřelé vztahy, které měl s předchozími americkými prezidenty.

 

Bílý dům schůzku Obamy a dalajlamy ohlásil v pátek na poslední chvíli, aby ji udržel mimo pozornost.

 

Čína vyzvala Spojené státy, aby setkání zrušily. "Jsme silně proti tomu, aby se jakýkoliv vysoce postavený zahraniční vládní představitel setkával s dalajlamou," napsal v prohlášení mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chung Lej a vyzval USA, aby "nedělaly nic, co by mohlo zasahovat do čínských vnitřních záležitostí nebo poškodit čínsko-americké vztahy".

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

OBAMA zavelel NASA: Musíte dobýt MARS!

 

 

Američtí zákonodárci a lidskoprávní aktivisté Obamu ostře kritizovali za to, že se nesetkal s dalajlamou při jeho téměř dvoutýdenní návštěvě USA. Bílý dům pak zveřejnil informace o sobotním setkání, které se uskutečnilo jen několik hodin před tím, než dalajlama z USA odjede.

 

 

"Setkání vyzdvihuje prezidentovu silnou podporu zachování jedinečné náboženské, kulturní a lingvistické identity Tibetu a ochranu lidských práv Tibeťanů," napsal Bílý dům v prohlášení. "Prezident zdůrazní dlouhotrvající podporu dialogu mezi zástupci dalajlamy a čínskou vládou, který by vyřešil neshody."

 

Dalajlama přijel začátkem července do Washingtonu, kde vede desetidenní buddhistický rituál Kálačakra. Intenzivní meditace začaly ve Washingtonu oslavou dalajlamových 76. narozenin.

 

Čtrnáctý tibetský dalajlama musel v roce 1959 po krvavě potlačeném protičínském povstání uprchnout do Indie, kde vytvořil exilovou vládu. "Hlavou státu" byl zvolen o devět let dříve ve věku pouhých 15 let poté, co čínská armáda anektovala Tibet.

 

Za svou politickou i duchovní kariéru byl dalajlama odměněn řadou cen, z nichž nejvýznamnější je Nobelova cena míru, kterou dostal v roce 1989.

 

tn.cz / Mediafax