Vězni z Guantánama na Slovensku dál drží protestní hladovku

Tři vězni z Guantánama, které přijalo Slovensko, drží už šestý den hladovku. Jeden z trojice vězňů v pondělním telefonickém rozhovoru pro deník Sme připustil, že všichni tři jsou po hladovce zesláblí, informoval v úterý deník Sme.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

"Vážné problémy zatím nemáme. Ale zhubli jsme, nechodíme už ani ven, nezvládáme," připustil muž, který se představuje jako Adíl al-Gazzár z Egypta. Zdravotní stav mužů prý nikdo nekontroluje. "Třikrát za den k nám přijdou pracovníci zařízení s jídlem. Když ho odmítneme, odnesou ho," řekl al-Gazzár.

 

Trojice bývalých vězňů hladovkou protestuje proti podmínkám utečeneckého tábora v Medveďově. Požadují propuštění na svobodu, protože je Slováci drží za plotem i přes to, že před příjezdem vězňů tvrdili, že muži nebyli nikdy odsouzeni za trestnou činnost.

 

PSALI JSME:

Vězeň z Guantánama: Slovenské vězení je horší než na Kubě

Trojice vězňů z Guantánama na Slovensku drží hladovku

 

Hladovka pravděpodobně úřady k ústupkům nedonutí. "Respektujeme to, ale nevidím důvod, proč bychom měli opouštět program, se kterým před tím souhlasili," uvedl šéf slovenského imigračního úřadu Bernard Priecel.


Adíl al-Gazzár tvrdí, že podmínky v táboře jsou mnohem horší, než v guantánamské věznici. Vězni se nemohou volně pohybovat ani spolu hovořit.


Muži znepokojuje i to, že jsou na Slovensku pět měsíců a stále neznají své právní postavení. Stěžují si, že v ostatních státech, které rovněž přijaly zajatce, mají tito lidé statut azylanta a další dokumenty.

 

PSALI JSME:

Vězni z Guantánama už jsou na Slovensku

 

Ministerstvo vnitra ani imigrační úřad se stížnostmi nesouhlasí. Právní záležitosti jsou údajně "v souladu s vnitrostátními předpisy".

 

Na problémy vězňů upozorňují i nevládní neziskové organizace. Jednou z nich je i Amnesty International, organizace bojující za lidská práva.

 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ, JAK SLOVENSKO PŘIJALO BÝVALÉ VĚZNĚ Z GUANTÁNAMA:

 

 

Slovensko přijalo vězně v lednu. Začátkem května ministr vnitra Robert Kaliňák tvrdil, že se vězni mají dobře a brzy se začlení do společnosti.

 

Věznici na americké vojenské základně Guantánamo na Kubě zřídil po teroristických útocích 11. září 2001 prezident George Bush. Byli tam posíláni lidé podezřelí z členství v islamistických teroristických skupinách.

 

Nynější americký prezident Barack Obama chtěl věznici původně uzavřít do 22. ledna 2010. V listopadu loňského roku ale připustil, že kvůli legislativním, politickým a diplomatickým problémům toto datum nedodrží. Ministr spravedlnosti Eric Holder v prosinci 2009 oznámil, že věznici by se mohlo podařit uzavřít letos v létě.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / Mediafax