VIDEO: Bangkok se stal válečnou zónou, 16 mrtvých

Bangkok se ve středu změnil ve válečné město: thajská metropole se halí do kouře z požárů, rozléhá se jí střelba a začíná v ní platit zákaz vycházení.

Zákaz vycházení v Bangkoku vyhlásila vláda na dobu od osmi hodin večer tamního času do šesti ráno (15:00 až 01:00 našeho času). Udělila však výjimku turistům, kteří se s pasy a letenkami budou moci dopravit na letiště i v noci.

 

Rozehnání demonstrantů v Thajsku si vyžádalo 16 obětí, dalších 88 bylo zraněno. Potyčky ještě neutichly, noční zákaz vycházení byl prodloužen.

 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ POD TITULKEM ČLÁNKU

 

Ještě ve středu dopoledne vše nasvědčovalo tomu, že povstání stoupenců opozice, kteří požadují, aby odstoupil premiér Apchisit Vedžadžíva, bylo potlačeno. Armáda oznámila, že situaci má pod kontrolou.


PODÍVEJTE SE:

OBRAZEM: Centrum Bangkoku se změnilo v otevřené bojiště

 

"Obecně řečeno, situaci máme pod kontrolou," sebevědomě hlásal vojenský mluvčí. "Naše jednotky už zastavily ofenzivu."

 

Vojáci s 25 obrněnými transportéry ve středu ráno prorazili barikády vzbouřenců v parku Lumpini. Za nimi postupovala pěchota. Vojáci při útoku použili slzný plyn i střelné zbraně. Stříleli také povstalci.

 

Krátce nato vyzvali vůdci vzbouřenců ke kapitulaci. Jeden z nich jménem Nattawuk Saikua nabádal v televizi stoupence opozice: "Vzdáváme se. Jděte domů!"

 

PSALI JSME:

Thajští vojáci rozprášili dav. Cenzura televizí, novinář zemřel

VAROVÁNÍ: Češi, nevycházejte v Bangkoku ven

 

Vzpoura, která propukla v březnu, ale zjevně nekončí. Mnozí ze vzbouřenců výzvu ke kapitulaci neuposlechli. Z města se dál ozývá střelba. Celé centrum včetně hotelů je bez proudu.

 

Nad Bangkokem visí zlověstný sloup černého dýmu. Hoří barikády z pneumatik, burza a několik dalších budov, mezi nimi obchodní centrum Central World, druhé největší v jihovýchodní Asii. Centrum bylo vyrabováno.

 

"Nepokoje se rozšířily a vymkly jakékoli kontrole," cituje televize CNN thajského analytika Charnvita Kasetsiriho. "Není jasné, co bude dál, zda to byly poslední křeče nebo jen začátek dalšího povstání."

 

Vláda během středy zavedla cenzuru, převzala kontrolu nad televizními stanicemi.

 

České velvyslanectví v Thajsku na své webové stránce upozorňuje Čechy, kteří pobývají v Bangkoku, že zavírá své brány. Vyzývá je, aby nevycházeli ven.

 

Češi, kteří se ocitli v Thajsku v nouzi, se mají od čtvrtka do odvolání obracet na velvyslanectví Maďarska. To sídlí na adrese 20th Fl., Oak Tower, President Park Condominium, 95 Sukhumvit Soi 24. Prakanong, Bangkok, Thajsko 10110 - telefon 0066/026611155.

 

Ve čtvrtek a v pátek budou v Bangkoku zavřeny banky i burza.

 

Celkem od začátku demonstrací v březnu zahynulo při střetech vzbouřenců s vojáky a policisty nejméně 68 lidí.

tn.cz / Mediafax