Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

VIDEO: Obamův projev zmařila prudká průtrž mračen

Americký prezident Barack Obama má v poslední době smůlu. Před nedávnem se před Bílým domem promenádovali hraboši, teď ho naštvala bouřka.

Obama ani nezačal svůj pondělní projev ke Dni obětí války (Memorial Day). Překazil mu ho přívalový déšť doprovázený hromy a blesky. Už dřív se před Obamou prohnali na zahradě Bílého domu i dva hlodavci.

 I přes špatné počasí očekával Obamu na Národním hřbitově Abrahama Lincolna v illinoiském Elwoodu početný zástup vytrvalých příznivců, kteří s radostí přivítali prezidenta schovaného pod deštníkem. Obama ale místo projevu věnovaného vojákům vyzval přítomné, aby se šli schovat.

"Nechceme nikoho z vás vystavovat nebezpečí, zvláště ne děti. Trocha deště ještě nikomu neublížila, nechceme ale, aby někoho zasáhl blesk," řekl Obama z připraveného pódia smáčeného deštěm. Jeho slova místy zanikala v burácení hromů.

Když bylo jasné, že bouře jen tak nepřestane, poradci amerického prezidenta oznámili, že projev se konat nebude. Místo toho se Obama šel podívat do autobusů, do kterých se promočené publikum schovalo, a uvítal se s nimi alespoň tam.

Ještě před bouří Obama položil v jiné části hřbitova věnec k poctě vojákům. Po odjezdu ze hřbitova Obama odjel do Chicaga, kde v nemocnici navštívil vojáky a veterány. Prezident se také setkal s jejich rodinami.

V roce 2005 počasí Obamovi jako tehdejšímu senátorovi za Illinois projev ke Dni obětí války v Elwoodu nepřekazilo. Loni prezident Obama uctil Den obětí války na hřbitově v Arlingtonu. Letos ho tam zastoupil viceprezident Joe Biden.

Nedávno počasí vytrestalo také ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Při pietním aktu s ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem na něj spadl kvůli prudkému větru věnec.

 

 

ora tn.cz / Mediafax