Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

VIDEO: Revoluce! Po ulicích už jezdí auta bez řidičů...

Inženýr Googlu Dmitrij Dolgov v samořídícím autě parkuje v Silicon Valley po testování vozu

Mezi San Francisem a Los Angeles jezdí auto, které má na střeše zařízení podobající se cylindru. Obtížněji pochopitelné je to, že Toyota Prius jezdí po dálnici bez řidiče.

Projekt auta, které jezdí bez zásahu člověk v běžném provozu, byl zatím tajný. Firma Google pracuje na vozidle, které je schopno samo snímat cokoliv v blízkosti vozu, rychle záběry vyhodnotit a učinit okamžitě rozhodnutí, která by udělal lidský řidič.

 

PODÍVEJTE SE NA VIDEO Z KABINY ŘIDIČE GOOGLE-AUTA, KTERÉ SE POHYBUJE V PROVOZU:
 

 

Sedm aut už jezdí podle listu The New York Times v hustém provozu. Za volantem sedí technik, který je připraven se kdykoliv chopit volantu, kdyby software špatně vyhodnotil situaci. Sedm testovacích aut už najezdilo 1600 kilometrů bez zásahu člověka a téměř 250 tisíc kilometrů jen s příležitostním dohledem. Při jednom testu jelo Google-auto po Lombard Street v San Franciscu. Jedná se jednu z nejstrmějších silnic s nejvíce serpentinami ve Spojených státech. Podle inženýrů k jediné nehodě došlo, když do Google-auta někdo narazil zezadu, ve chvíli, kdy prudce zastavilo na světlech.

 

"Mají rychlejší reakce, 360 stupňové vnímání okolí. Nejezdí zfetovaní a podnapilí", chválí robotické řidiče inženýři. Lidé z Googlu tvrdí, že tato technologie by mohla také  zdvojnásobit propustnost silnic, protože auta řízená roboty by mohla řídit bezpečněji a zároveň v menších rozestupech. Dokonce se domnívají, že u robotických řidičů bude menší pravděpodobnost nehody a proto by se mohla stavět lehčí auta s méně bezpečnostními prvky, což by znamenalo snížení  spotřeby. Samozřejmou podmínkou, aby se auta bez řidiče mohla vydat masově do běžného provozu, je, aby jejich řídící počítače byly mnohem spolehlivější než ty dnešní.

 

 

 

Během půlhodinové jízdy, která začala na půdě Googlu 35 kilometů od San Francisca, byla běžná Toyota Prius vybavena různými senzory a jela po trase naprogramované pomocí navigace GPS. Auto dokázalo obratně zrychlit na dálničním přivaděči a přibrzdilo u značky omezující rychlost. V databázi robotnického řidiče jsou totiž údaje o všech dopravních omezeních.

 

Poté se auto vydalo i do městského provozu. Dokázalo zastavit na semaforech i stopce. Když se blížilo zebrě na ulici zpomalilo a oznámilo řídiči, že se blíží přechod pro chodce. Hlas počítače je připraven lidského řidiče upozornit okamžitě vždy, když by bylo něco v nepořádku se senzory vyhodnocující dopravní situaci okolo vozu.

 

Auto může být naprogramováno pro různé styly jízdy od opatrné, kdy se raději robotický řidič nechá předjet, až po agresivní, kdy se naopak bude snažit být všude první.
 

TN.cz