Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

VIDEO: Sopka chrlí popel a prach. Jako JADERNÝ hřib!

Filipínské město Irosin zahalil po výbuchu sopky Bulusan popel a prach. Ve městě žije přibližně 46 tisíc obyvatel, erupci patrně všichni přežili, informuje v pondělí AFP.

"V Irosinu teď není vůbec nic vidět a nemůžeme se spojit s tamními představiteli," uvedla Harriet Saysonová z operačního centra pro civilní obranu z nedalekého města Lagaspi.

Dodala, že centrum vyslalo do postihnutého města své týmy, aby ověřily, zda jsou na místě mrtví nebo zranění. Zprávy o obětech ani škodách zatím nejsou. Saysonová také sdělila, že nebyla nařízena evakuace obyvatel.

Vulkanolog Ramil Vaquilar uvedl, že popel po výbuchu vyletěl z kráteru do výšky až 2,5 kilometru. "Erupce nastala v 9:12 (2:12 SEČ)," upřesnil Vaquilar. Od té doby je podle něj vulkán klidný.

Sopka Bulusan je vysoká 1 599 metrů a naposledy vybuchla na jaře v roce 2006. Patří k 23 aktivním filipínským sopkám, které dotvářejí tak zvaný Ohnivý kruh - tichomořskou oblast s častou sopečnou činností.

Zemětřesení na ostrovech


Filipínskou metropoli Manilu navíc zasáhlo zemětřesení o síle 5,3 stupně Richterovy stupnice. Podle agentury AFP zatím nejsou hlášeny žádné vážné škody.

Ohnisko zemětřesení se nacházelo asi 66 kilometrů jihozápadně od Manily v hloubce 137 kilometrů.

V Manile se roztřásly budovy včetně vulkanologického a seismologického institutu. Ale na rozdíl do Nového Zélandu, kde mnohem silnější otřes zdevastoval město Christchurch, na Filipínách živel nezpůsobil větší škody a pravděpodobně ani žádná zranění.
 

ora tn.cz / Mediafax