Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Ukrajina

VIDEO: V Doněcku povstalci předvedli přehlídku zajatců!

V centru Kyjeva se dnes na oslavách Dne nezávislosti Ukrajiny odehrála mohutná vojenská přehlídka, první po pěti letech. Proruští povstalci zareagovali po svém - davu v Doněcku předvedli na východě Ukrajiny několik desítek válečných zajatců.

Během slavnostní přehlídky v Kyjevě mezi dvěma tisícovkami vojáků před vedením země a veřejností pochodovali účastníci bojů s rebely. Armáda předvedla i nové typy vojenské techniky. Námořní část přehlídky se pak odehrála v Oděse.


"Mnozí lidé na Ukrajině mají pocit, že je nemístné pořádat vojenskou přehlídku za situace, kdy během konfliktu na východě země zahynulo více než 2000 lidí a více než 330.000 lidí muselo opustit své domovy, poznamenal ve své ruské verzi britský server BBC. Úřady vysvětlují, že přehlídka se pořádá na počest nezávislosti. "Nemluvíme o vítězné přehlídce. Pořádáme ji hlavně na počest vojáků, kteří na východě země hájí naši nezávislost," zdůraznil armádní mluvčí Andrij Lysenko.


Proruští povstalci - snad jako odpověď na přehlídku v Kyjevě, anebo jako reminiscence moskevské přehlídky německých válečných zajatců v červenci 1944 - předvedli davu v Doněcku na východě Ukrajiny několik desítek válečných zajatců. "Fašisté, fašisté!" skandoval dav na Leninově náměstí na adresu vesměs neoholených a neupravených ukrajinských vojáků.
Ještě předtím separatisté oznámili, že při úspěšné protiofenzivě obklíčili dvě seskupení vládních jednotek. V jednom "kotli" je prý obklíčeno asi 5000 ukrajinských vojáků, v druhém asi dvě tisícovky příslušníků dobrovolnických praporů, a to i s desítkami tanků, obrněných vozidel, děl, raketometů a minometů.


Kyjev to ale vzápětí popřel. "Za poslední tří dny nepadl do obklíčení ani jeden člověk," prohlásil podle agentury Interfax Lysenko a ujistil, že ukrajinská armáda pokračuje v útoku na pozice povstalců.


Rebelové rovněž uvedli, že v posledních dvou dnech zabili více než 150 ukrajinských vojáků a zničili 17 tanků a desítku raketometů. Kyjev ale podle agentury Unian přiznal pouze pět padlých a osm zraněných vojáků.


Vyhrocení situace na frontě a vítězná hlášení rebelů podle listu Moskovskij komsomolec nejspíše souvisejí s úterní schůzkou v Minsku, kde mají jednat prezidenti obou znepřátelených zemí, Vladimir Putin a Petro Porošenko. Úspěch separatistů by oslabil Porošenkovy argumenty v podobě armádních vítězství.


"Situace v Luhansku zůstává nezměněna - 22. den zcela chybí elektřina, voda i spojení," oznámila místní radnice. "Ostřelování města neustává a každý den výbuchy granátů poškozují obytné domy a městskou infrastrukturu," dodala.

ČTK