Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 6.1. 2012 20:52

Vláda dostala před řáděním Breivika výhružný telefonát, ale mlčela!

Několik měsíců předtím, než atentátník Anders Breivik zabil 77 lidí, obdržela vláda severské země výhružný telefonát, avšak neupozornila na něj policii. Píše to v pátek agentura AFP, která se odvolává na norskou stanici NRK.

"Muž se stejným dialektem, jakým mluví Breivik, hovořil zcela klidným hlasem o střílení členů z mládežnické organizace vládní Norské strany práce," uvedla NRK. Anonym podle ní na vládu zavolal loni v březnu.


Volající prý v telefonátu zároveň zmínil manifest zvaný "2083 Evropská deklarace nezávislosti", v němž Breivik před atentáty shrnul své postoje namířené proti islámu a multikulturalismu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

PŘEPIS HOVORŮ! Co telefonoval šílený Breivik! Norsko vzpomíná na oběti masakru!


S ohledem na znepokojující obsah hovoru si jeho znění zapsala vládní sekretářka. O telefonátu se však nikdy nedozvěděla policie. "Telefonát jsme nikdy nepovažovali za reálnou hrozbu, ale spíš za vágní a nesouvislé sdělení," konstatovala Margot Vaagdalová, šéfka vládního oddělení pro komunikaci. Až po útocích z loňského léta středisko upozornilo policii na to, že by anonymní telefonát mohl mít s případem souvislost.


Dvaatřicetiletý Breivik odpálil loni 22. července bombu poblíž vládní budovy v centru Oslo. Pak přejel na ostrov Utöya severozápadně od metropole, kde měli tábor teenageři z mládežnické organizace vládní Norské strany práce, a začal střílet.

 

PSALI JSME:

NORSKÁ BESTIE: Tajná služba věděla o Breivikovi od března!


Výbuch v Oslo zabil osm lidí. Na ostrově Utöya připravil Breivik o život 69 lidí. Byl to největší masakr v poválečném Norsku.


V novém lékařském posudku, o kterém ve středu informoval norský deník Verdens Gang, se píše, že Breivik není schizofrenní, ani psychotický. Zprávu vypracovali tři psychologové a jeden psychiatr z psychiatrického střediska ve městě Sandvika, kteří atentátníka sledovali po dobu jeho pobytu ve vazbě. V dobrozdání stojí, že nepotřebuje žádné léky a nemá sebevražedné sklony.

 

ČTĚTE TAKÉ:

ZPOVĚĎ OTCE MASOVÉHO VRAHA: Můj syn se měl raději zabít...


Tento závěr se zcela liší od posudku, který vypracovali soudní psychiatři Torgeir Husby a Synne Sörheimová na konci listopadu. V dokumentu o 243 stranách napsali, že Breivik před půlrokem vraždil ve stavu nepříčetnosti. Trpěl psychózou a paranoidní schizofrenií, která ovlivnila jeho čin. Tuto diagnózu potvrdila v prosinci také rada pro forenzní medicínu.


Soudní proces s Breivikem má být zahájen 16. dubna. Kdyby byl Breivik uznán za příčetného, mohl by v Norsku dostat maximální trest 21 let vězení. Trest by ale mohl být opakovaně prodlužován, pokud by justice dospěla k závěru, že je pro společnost nebezpečný.

maš tn.cz / Mediafax
Reklama