Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Zastavit prasečí chřipku už nejde, tvrdí světoví experti

Vlády celého světa by se podle Světové zdravotnické organizace měly spíše snažit zmírnit dopady nemoci na obyvatelstvo.

Smrtící virus prasečí chřipky, který v Mexiku zabil 152 lidí, již nemohou vlády zemí celého světa udržet pod kontrolou. Uvedla to televize BBC s odvoláním na prohlášení Světové zdravotnické organizace.

Ačkoliv oficiální počet obětí chřipky nebezpečné stoupl, potvrzených případů je zatím jen 20.

Nákaza se šíří po celém světě. Další nový případ ohlásil v úterý dopoledne Izrael.

"Pandemie stále není nevyhnutelná," prohlásil Keiji Fukuda, zástupce šéfa Světové zdravotnické organizace a expert na chřipková onemocnění. Podle něj se však virus rozšířil natolik, že udržet ho pod kontrolou a v karanténě není možné.

Dále čtěte:
-Ve vlaku bouchla přepravka s viry prasečí chřipky
-V Praze už tři případy podezření na PRASEČÍ CHŘIPKU
-Bojí se, že si z Mexika přivezla prasečí chřipku. Doktoři nevědí, co s ní
-VŠE O PRASEČÍ CHŘIPCE. Do Česka může dorazit za pár týdnů

Fukuda proto radí vládám, aby se pokusily v prvé řadě ochránit své obyvatelstvo. Prohlásil rovněž, že není dobré uzavírat hranice nebo zakazovat lidem cestovat. Šíření viru to prý nezabrání, jedinými postiženými budou nakažení, kteří nebudou moci vyhledat kvůli těmto zákazům lékařskou pomoc.

Světová zdravotnická organizace v pondělí večer zvýšila stupeň varování před pandemií prasečí chřipky z třetího na čtvrtý stupeň. Stalo se tak krátce poté, co byly případy této nemoci potvrzeny ve Velké Británii a Španělsku.

Stupeň 4 v šestistupňové škále znamená, že vir je schopen se snadno přenášet mezi lidmi. Neznamená však, že by pandemie chřipky, tedy celosvětová epidemie, byla v tuto chvíli nevyhnutelná.

Pokud by však odborníci zvýšili klasifikaci na stupeň 5, byla by pandemie na spadnutí. Šestý stupeň je pak vyhrazen pro situaci, kdy pandemie propukne.

V Mexiku, odkud se prasečí chřipka šíří, zemřelo na tuto nemoc až 152 lidí. Další dvě tisícovky lidí v této zemi jsou nakaženy. Mexické ministerstvo zdravotnictví připouští, že mrtvých a nakažených bude přibývat.

Případy nákazy prasečí chřipkou kromě Mexika potvrdily ještě Spojené státy a Kanada.

V desítkách států panuje na tuto nemoc podezření – patří mezi ně i Česko. Jeden z pacientů leží v nemocnici Na Bulovce, druhý v domácí karanténě.

tn.cz / Mediafax