Vojáci zastavili palbu! CO TO ZNAMENÁ?

Jednotky samozvaného prezidenta Pobřeží slonoviny Laurenta Gbagby zastavily střelbu. Zatím není jasné, zda to je předzvěst kapitulace Laurenta Gbagby nebo vítezství jednotek jeho konkurenta Alassaneho Ouattary. Je ale možné, že klid je jen důsledkem přeskupování jednotek.

Gbagbo prohrál v listopadových volbách, ale dosud odmítal odstoupit. Jeho lidé sváděli tvrdé boje s jednotkami mezinárodně uznávaného vítěze prezidentských voleb Ouattary. Odhaduje se, že během konfliktu už přišlo o život tisíce lidí.
 

Ouattarovy jednotky zahájily v pondělí útok na město Abidžan, kde se opevnil Gbagbo. Do města proniklo na devět tisíc Quattarových mužů.
 

Ouattara sdělil, že k dobytí města bude potřebovat 48 hodin.
 

Do bojů v africké zemi, známé vývozem kakaa, se zapojily francouzské vrtulníky. Útočily na palebná postavení Gbagbovy armády, ze kterých byli ostřelováni civilisté.
 

"Útoky francouzských vrtulníků Licorne se soustředily na vojenské základny v Abidžanu i na odpalovací zařízení v těsné blízkosti Gbagbova sídla ve čtvrti Cocody," prohlásil šéf mírových misí OSN v Pobřeží Slonoviny Alain Le Roy.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Mediafax