Voják, který vynesl tajné depeše, je hrdina, píše americký deník

Vojín Bradley Manning, který vynesl depeše americké diplomacie, není zločinec, ale hrdina. Píše to v úterý deník Christian Science Monitor.

"Mnoho lidí ho odsuzuje za to, že poskytl WikiLeaks citlivé zprávy o americké zahraniční politice a o válkách v Iráku a v Afghánistánu. Avšak vláda vede válku a zároveň tají informace, aby ji mohla ospravedlnit. Tají zabíjení, vraždy a diplomatické manévry... Proto je oprávněné tyto informace zveřejnit,“ píše v komentáři americký deník.

 

Vyšetřovatelé mají za to, že Manning, bývalý příslušník americké horské divize v Iráku vynesl hlášení o válkách v Iráku, Afghánistánu a diplomatické informace z ambasád z vojenské základny Hammer u Bagdádu na CD, které měly obal z alb zpěvačky Lady Gaga. Potom je v Americe nahrál do paměťové karty počítače.

 

PSALI JSME:

WIKILEAKS: Putin je Batman, Medveděv je pouze Robin

WIKILEAKS: První citlivé depeše pronikly na veřejnost

WIKILEAKS: Osm zmínek o Česku. Co Američany na nás zajímá?

 

Třiadvacetiletý Manning, Američan s kolumbijskými kořeny, je nyní ve vazební věznici na vojenské námořní základně Quantico ve Virginii, kde čeká na soud. Je obviněn z prozrazení tajných informací a služební dokumentace. Hrozí mu 52 let vězení.

 

Tajné informace získal z počítače svého nadřízeného, který měl přístup na síť Siprnet.

 

Siprnet je název pro tajný vojenský a diplomatický protokol. Představuje vlastně paralelní internet, k němuž má přístup omezený počet uživatelů. Pentagon ho začal používat po roce 2001. Před pěti lety se rozšířil na ministerstvu zahraničí.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / Mediafax