Voják, který vynesl tajné depeše, je hrdina, píše americký deník

Vojín Bradley Manning, který vynesl depeše americké diplomacie, není zločinec, ale hrdina. Píše to v úterý deník Christian Science Monitor.

"Mnoho lidí ho odsuzuje za to, že poskytl WikiLeaks citlivé zprávy o americké zahraniční politice a o válkách v Iráku a v Afghánistánu. Avšak vláda vede válku a zároveň tají informace, aby ji mohla ospravedlnit. Tají zabíjení, vraždy a diplomatické manévry... Proto je oprávněné tyto informace zveřejnit,“ píše v komentáři americký deník.

 

Vyšetřovatelé mají za to, že Manning, bývalý příslušník americké horské divize v Iráku vynesl hlášení o válkách v Iráku, Afghánistánu a diplomatické informace z ambasád z vojenské základny Hammer u Bagdádu na CD, které měly obal z alb zpěvačky Lady Gaga. Potom je v Americe nahrál do paměťové karty počítače.

 

PSALI JSME:

WIKILEAKS: Putin je Batman, Medveděv je pouze Robin

WIKILEAKS: První citlivé depeše pronikly na veřejnost

WIKILEAKS: Osm zmínek o Česku. Co Američany na nás zajímá?

 

Třiadvacetiletý Manning, Američan s kolumbijskými kořeny, je nyní ve vazební věznici na vojenské námořní základně Quantico ve Virginii, kde čeká na soud. Je obviněn z prozrazení tajných informací a služební dokumentace. Hrozí mu 52 let vězení.

 

Tajné informace získal z počítače svého nadřízeného, který měl přístup na síť Siprnet.

 

Siprnet je název pro tajný vojenský a diplomatický protokol. Představuje vlastně paralelní internet, k němuž má přístup omezený počet uživatelů. Pentagon ho začal používat po roce 2001. Před pěti lety se rozšířil na ministerstvu zahraničí.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax