Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Šílený voják vraždil civilisty v Afghánistánu! Hrozí mu trest smrti

Americký voják vraždil afghánské civilisty. Mezi mrtvými byly i ženy a děti, nejmladšímu byly jen 2 roky. Nyní mu hrozí trest smrti.

Americký ministr obrany Leon Panetta v úterý připustil, že americký voják, který zabil 16 afghánských civilistů, může dostat za svůj čin trest smrti. Informuje o tom agentura AFP.

 

"V tomto případě lze podle mě uvažovat o trestu smrti," uvedl Panetta. Útok odsoudil jako "politováníhodné ztráty na životech".

 

"Stále nevíme, co vojáka k činu vedlo. Útočník zůstává ve vazbě. Ujistil jsem afghánského prezidenta Hamída Karzáího, že voják bude spravedlivě potrestán," dodal ministr obrany.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Afghánský voják zastřelil příslušníka jednotek NATO!

 

Americký voják v neděli v jihoafghánské provincii Kandahár zastřelil 16 vesničanů včetně devíti dětí a tří žen. Nejmladšímu z dětí byly teprve dva roky. Voják opustil základnu ve dvě hodiny ráno (5:30 SEČ) a vydal se do dvou vesnic Balandí a Alkozaj, které od ní leží asi 500 metrů. Byl vyzbrojen samopalem a vybaven technikou pro noční vidění.

 

Ve vesnicích chodil od domu k domu a střílel na spící vesničany. Mezitím si měnil zásobníky. Poté se vydal zpět na základnu, kde ho zadržela hlídka. Motiv jeho střelby je zatím neznámý.

 

Incident odsoudili američtí politici i vojenští velitelé. Prezident Barack Obama telefonoval svému afghánskému protějšku Hamídu Karzáímu a slíbil mu urychlené vyšetření případu.

 

Kolem aliančních jednotek v Afghánistánu panuje v poslední době značné napětí. Může za to skandál s pálením koránu na americké základně Bagrám. Pálení několika výtisků muslimské posvátné knihy vyvolalo v Afghánistánu vlnu protestů, vyprovokovalo několik atentátů a jeho důsledkem je smrt čtyř desítek lidí včetně několika amerických vojáků.

klab tn.cz / Mediafax