Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 23.5. 2009 09:58

Voják v trenýrkách dostal pochvalu od amerického ministra obrany

Zachary Boyd v boji
Zdroj: oficiální zdroj
Zachary Boyd přináší do boj eproti Talibanu novou psychologickou taktiku.

Devatenáctiletý Zachary Boyd se postavil bojovníkům militantního hnutí Taliban oblečený jen v trenýrkách, tričku a pantoflích.

Americký ministr obrany Robert Gates Zacharyho Boyda pochválil a prohlásil, že při příští cestě do Afghánistánu se chce se statečným devatenáctiletým vojákem setkat a potřást si s ním rukou.

"Každý voják, který jde do bitvy proti bojovníkům Talibanu v růžových boxerkách a pantoflích, má zvláštní druh odvahy," řekl Gates. "Zajímalo by mě, jaký dopad to mělo na Taliban," dodal ministr, který Boyda pochválil za "neuvěřitelnou inovaci psychologické taktiky boje".

Když se ostatní členové jeho čety 11. května dostali do palby bojovníků Talibanu, vyběhl Boyd z ložnice na základně v afghánské provincii Kunar. Fotograf, který byl na místě, ho zachytil, jak za provizorním ochranným valem stojí jen v přilbě, neprůstřelné vestě, červeném tričku a růžových trenýrkách s nápisem I love NY.

Podívejte se na reportáž zahraniční televize o statečném mladíkovi

Když se tato fotografie dostala na titulní stranu listu New York Times, řekl Boyd rodičům, že až ji prezident Barack Obama uvidí a všimne si, že na sobě nemá uniformu, přijde možná o práci.

"Mohu vás ujistit, že Boyd má práci jistou," řekl Gates.

ČTK