Vojenská kontrarozvědka rozesela odposlechy! Šmírovali novináře i řiditele televize

Slovenská kontrarozvědka nasadila odposlechy desítkám lidí včetně novinářů. Spekuluje se dokonce o tom, že mezi odposlouchanými byla i premiérka Radičová.

Bývalý ředitel slovenské vojenské kontrarozvědky Pavel Brychta a čtyři agenti jsou obviněni v případu odposlechů desítek lidí včetně novinářů deníku Pravda a ředitele televize TA3. Informuje o tom v pátek server deník Pravda.

 

Generální prokuratura odmítla informace o obvinění komentovat. Podle deníku Pravda je čtveřice agentů Vojenského obranného zpravodajství (VOS) obviněna ze zneužívání pravomocí veřejného činitele a z porušování cizích práv. S Brychtou se Pravdě spojit nepodařilo.

 

Členové VOS údajně odposlechy dělali na pokyn bývalého ministra obrany Ľubomíra Galka. Kontrarozvědka, která byla Galkovi přímo podřízena, měla sledovat tři redaktory listu Pravda, šéfa zpravodajské televize TA3 Michala Gučíka a další lidi včetně členů Galkovy ochranky nebo jeho spolupracovníků.


ČTĚTE TAKÉ:

Radičová se opřela do Čechů! Rozzuřilo jí, že jsme nepodepsali pakt EU

 

Důvodem byla snaha VOS zjistit, jak z ministerstva obrany unikají citlivé informace. Podle náměstka slovenského generálního prokurátora Dobroslava Trnky to je problém, protože "sledování nemělo nic společné s odhalováním trestné činnosti".

 

Aféra už stála místo ministr Galka i Brychtu. Galko popírá, že by do činnosti VOS zasahoval. Podle něj VOS jednalo svobodně. V době vypuknutí skandálu, to jest v polovině listopadu, se bránil tvrzením, že odposlechy byly zákonné a byl na ně vydaný i souhlas soudu.

 

Odposlechy trvaly několik měsíců roku 2011, skončily po pádu vlády v říjnu stejného roku. Kauzu odhalil deník Pravda v listopadu. Kontrarozvědka měla údajně sledovat i premiérku Ivetu Radičovou. To se ale až dosud neprokázalo.

klab tn.cz / Mediafax