Ficovy šance sestavit vládu jsou malé, ale prezident ho pověří

Zvítězil Směr-SD premiéra Roberta Fica. V parlamentu ale bude mít většinu pravice. Prezident nicméně pověří Fica sestavením vlády.

Do parlamentu se dostalo šest stran – Vládní Směr-SD premiéra Roberta Fica, Slovenská demokratická a křesťanská unie - Demokratická strana (SDKU-DS), Svoboda a Solidarita (SaS), Křesťanskodemokratické hnutí (KDH), Most-Híd a Slovenská národní strana (SNS).

 

Veškeré podrobnosti o slovenských volbách najdete ZDE.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nečas: Slováci si stejně jako Češi vybrali cestu odpovědnosti

 

Robert Fico upozorňoval i na spory slovenské pravice. Křesťanská KDH bude mít problémy s kometou voleb SaS. Tato strana prosazuje registrované partnerství homosexuálů.

 

 

Tady se podívejte na reakci Ivety Radičové z SDKÚ, která má šanci stát se první slovenskou premiérkou.

 

 

PSALI JSME:

Volby na Slovensku vyhrál Fico, celkově ale zvítězila pravice

 

Směr-SD a SNS v přepočtu na mandáty dohromady získaly ve 150členné Národní radě Slovenské republiky 71 křesel, středopravicová opozice ve složení SDKU-DS, SaS, KDH a Most-Híd 79 poslanců. I když se nejedná o jednoznačný volební pat, o sestavení vlády už přemýšlejí oba tábory.

 

MANŽELKA PREMIÉRA FICA NEDOSTALA VOLEBNÍ LÍSTEK SMĚRu, PODÍVEJTE SE NA VIDEO:

 

Premiér Fico na tiskové konferenci v neděli časně ráno uvedl, že je připraven přijat pověření prezidenta republiky k sestavení vlády. Hlasy pro svou stranu považuje za absolutní úspěch, který nemá v Evropě obdoby. Zároveň ale je připraven přejít do opozice. Pak bude důraznou a tvrdou opozicí.

 

Gašparovič pověří Fica
 
Slovenský prezident Ivan Gašparovič na povolební tiskové konferenci, kterou v neděli živě přenášela televize TA3, prohlásil, že pověří sestavením vlády předsedu vítězné strany Směr Roberta Fica.

PODÍVEJTE SE:
Reportáž TV Nova

 

Iveta Radičová, lídr druhé nejsilnější strany SDKU-DS, popřála Směru k vítězství. Zároveň ale nezastírala, že volby dopadly pro její stranu dobře. "Nestačí být vítězem. Je třeba mít potenciál na sestavení vlády," řekla těsně před dokončením sčítání hlasů Radičová.

 

Podle ní je ale zatím příliš brzy na nějaké konkrétní prohlášení o budoucí vlády. Bilaterálně bude jednat s šéfem strany Svoboda a Solidarita (SaS) Richardem Sulíkem, Křesťanskodemokratického hnutí (KDH) Jánem Figeľem a pravděpodobně i šéfem strany Most-Híd Bélou Bugárem.

 

ČTĚTE TAKÉ.

PŘEHLED: Kdo kandiduje do Slovenského parlamentu?

 

Vládní Směr-SD premiéra Roberta Fica získal ve volbách 34,8 procenta hlasů. 

 

Slovenská demokratická a křesťanská unie - Demokratická strana (SDKU-DS), jejímž předsedou je Mikuláš Dzurinda a volebním lídrem Iveta Radičová, má 15,4 procenta hlasů.

 

Pravicově-liberální strana Svoboda a Solidarita (SaS), kterou na konci roku 2008 založil ekonom a podnikatel Richard Sulík, má 12,2 procenta hlasů.

 

Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) vede Ján Figeľ. Podpořilo ho 8,5 procenta voličů.

 

Strana Most-Híd, kterou vede Béla Bugár, má 8,1 procenta hlasů.

 

Slovenská národní strana (SNS) Jána Sloty má zatím 5,1 procenta hlasů. 

 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA ZE SOBOTNÍCH VOLEB:

 

Povolební odhady do parlamentu dosadily i Stranu maďarské koalice (SMK), která ale získala 4,34 procenta hlasů. Šance pohasla i pro populistickou Lidovou stranu-Hnutí za demokratické Slovensko (LS-HZDS) bývalého premiéra Vladimíra Mečiara, která získala 4,33 procenta hlasů.

 

Přes hranici alespoň jednoho procenta se dostala už jen Strana demokratické levice (2,4 procenta) a Lidová strana Naše Slovensko (1,3 procenta). Všechny ostatní strany získaly méně než jedno procento hlasů.

 

Volební místnosti na Slovensku se kvůli výpadkům proudu v některých obcích uzavřely v sobotu až ve 22:30 hodin – půl hodiny po plánovaném skončení voleb.

 

Volební účast byla 58,83 procenta.

tn.cz / Mediafax