Volby na Slovensku vyhrál Fico, celkově ale zvítězila pravice

Volby na Slovensku
Zdroj: tvnoviny.sk
Čas pro konec hlasování je jednotný a bez výjimek - deset hodin večer. Konečné výsledky budou oznámeny v neděli dopoledne - ilustrační foto

Slováci volili zástupce do parlamentu. Volby zřejmě dopadly podobně jako v Česku. Vítěz nebude mít ve sněmovně většinu.

Volební místnosti na Slovensku se kvůli výpadkům proudu uzavřely v sobotu až ve 22:30 hodin. Podle prvních odhadů zveřejněných televizí Markíza zvítězila vládní strana Směr-SD premiéra Fica, celkovým vítězem se ale stala pravice. Mečiarova LS-HZDS propadla.


V některých volebních okrscích na Slovensku došlo během sobotních voleb k výpadku elektrického proudu. Volby se proto podle zákona v těchto místech prodloužily.


Průzkum agentury Focus ukázal, že do parlamentu by se dostalo sedm stran. Vládní Směr premiéra Roberta Fica získal 29,7 procenta hlasů. Slovenská demokratická a křesťanská unie, jejímž lídrem je Iveta Radičová, má 18,1 procenta hlasů.
 

Svoboda a Solidarita získala 11,6 procenta hlasů. Křesťanskodemokratické hnutí podpořilo 9,1 procenta voličů. Pro stranu Most-Híd hlasovalo 6,7 procenta voličů. Strana maďarské koalice získala 6,3 procenta hlasů. Slovenská národní strana získala 6,1 procenta hlasů.

 

 

PODÍVEJTE SE:
 Reportáž TV Nova
 
Zatím je jasné, že volební účast v sobotních parlamentních volbách byla poměrně vysoká – zapisovatelka Ústřední volební komise Lívia Škultétyová oznámila, že k volbám mohlo přijít kolem 65 procent voličů. Pokud se tento odhad potvrdí, pak to bude o 10 procent víc než před čtyřmi lety, kdy k parlamentním volbám přišlo 55 procent voličů.

 PSALI JSME:

PŘEHLED: Kdo kandiduje do Slovenského parlamentu?

 

V odpoledních hodinách se na slovenských zpravodajských serverech objevila informace o kupování hlasů. Mělo k němu dojít v obcích Rimavská Seč, Stará Ľubovňa, Gemerská Ves, Moldava nebo na košickém sídlišti Luník IX.

 

V Rimavské Seči podle informací serveru tvnoviny.sk měli lidé prodávat své hlasy za 5 eur.  Nepoužité hlasovací lístky měli lidé nosit do stanu strany SMK, který byl jen několik desítek metrů od volební místnosti. Představitelé strany kupování hlasů rázně popřeli.

 

NA SLOVENSKU SE OTEVŘELY VOLEBNÍ MÍSTNOSTI V SEDM HODIN RÁNO, PODÍVEJTE SE:

 

 

Největší šanci na vítězství má sociálnědemokratická strana Směr současného premiéra Roberta Fica. Podle posledního předvolebního průzkumu společnosti Polis má Fico šanci na 29,1 procenta.

 

Ficova manželka nedostala volební lístek Smeru, premiéra to pobouřilo

 

Manželka slovenského premiéra Roberta Fica dostala od volební komise v bratislavských Dlhých Dieloch obálku bez volebního lístku strany svého muže. Fico po vhození svého hlasu přistoupil ke komisi a žádal vysvětlení, v sobotu o tom informoval portál Sme.sk.

 

Podívejte se na video, jak volil premiér Fico. Jeho žena musela dodatečně žádat o lístek strany SMĚR:

 

 

"Můžete mi to nějak vysvětlit?" ptal se zjevně pobouřený premiér. Jeho žena musela vystoupit z prostoru za plentou a dodatečně si dojít pro lístek nejsilnější slovenské strany Směr. "Považuji za velmi špatný vtip, že v kupičce lístků, které převzala moje manželka, chyběl hlasovací lístek Směru - sociální demokracie," dodal premiér před volební místností.

 

Komentátoři slovenských médií upozorňují, že Ficova strana by mohla dopadnout stejně jako čeští sociální demokraté (ČSSD).

Ti sice vyhráli volby, ale vládní koalici sestavují strany středu a pravice (ODS, TOP 09 a VV).

 

První voliči odevzdali své hlasovací lístky v prvních minutách po otevření místností. Přibližně 30 lidí čekalo na otevření základní školy v bratislavské čtvrti Petržalka již od tři čtvrtě na sedm.

 

DO ZATOPENÝCH PETRIKOVIC MUSELI VOLEBNÍ URNU PŘIVÉZT NA LODI, PODÍVEJTE SE:

 

Vše o volbách na Slovensku najdete TADY.

 

Své lístky odevzdali i časně ráno také voliči v Banské Bystrici. Podle reportáže TA3 mnozí z nich spěchali na chatu nebo na zahradu.

 

Současná koalice má dle průzkumů křesla v Národní radě jistá

 

Do slovenské Národní rady se podle průzkumu Polis dostanou všechny strany současné vládní koalice - tedy Směr, Slovenská národní strana (SNS) a Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS) expremiéra Vladimíra Mečiara.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.


Z opozičního tábora překonají pětiprocentní hranici pro vstup do Národní rady Slovenská demokratická a křesťanská unie (SDKU), Svoboda a Solidarita (SaS), Křesťanskodemokratické hnutí (KDH), Most a Strana maďarské koalice (SMK).

 

Směr, který vládne v koalici s Hnutím za demokratické Slovensko expremiéra Vladimíra Mečiara a Slovenskou národní stranou Jána Sloty, se toho musí obávat. První z jeho partnerů, který v posledních letech působí už jen jako Mečiarův fanklub, nemá jisté, zda překročí pětiprocentní práh pro vstup do parlamentu. A s "národovci" Jána Sloty Směr podle všeho většinovou koalici nesestaví.

 

Mečiarův propad a pád preferencí Směru v posledních týdnech otevírá šanci pravicovým seskupením, která jsou v opozici - Slovenské demokratické a křesťanské unii, straně Svoboda a solidarita - meteoru připomínajícímu VV - a stálici - Křesťanskodemokratickému hnutí, které se nemusí obávat propadáku jako čeští lidovci.

 

Napravo od středu se ještě řadí Strana maďarské koalice a Most-Híd. Obě loví voliče zejména mezi maďarskou menšinou.

 

Profily všech politických stran, které kandidují ve slovenských parlamentních volbách, najdete ZDE.

 

Je však nejisté, jak se slovenská pravice zachová. Křesťanští demokraté, byť jejich vedení to popírá, jsou podle některých analytiků náchylní k velké pravolevé koalici, kterou česká pravice odmítala. Koalici s Ficem nevyloučila Strana maďarské koalice.

 

Fico a Směr však pro ně nebudou přitažlivým partnerem. V posledních dnech čelí obviněním z nekalého financování strany. Ve středu se objevila zvuková nahrávka, která má dokazovat korupční chování premiéra. Muž s hlasem podobným Ficovu na něm říká, že pro stranu bokem řádného účetnictví sehnal desítky milionů korun.

 

POSLECHNĚTE SI KONTROVERZNÍ NAHRÁVKU:

 

PSALI JSME:

Den před slovenskými volbami čelí premiér Fico stále kritice

Fico prý rozhýřil peníze určené na mimořádné situace

 

Fico všechna obvinění z černých fondů odmítá. Také novou nahrávku označuje za podvrh. Prý je na ní imitátor.

 

Dvě možnosti pro Fica: Buď ho pošlou k čertu nebo zvolí jako mučedníka

 

Deník Pravda píše, že jsou dvě možnosti: Buď Slováci nahrávce uvěří a Fica i s jeho partají pošlou k čertu. Nebo ho budou mít za mučedníka, na něhož si myslivci z opozice pořídili lovecké lístky, a nasypou mu hlasy. Už brzy bude jasné, který předpoklad je správný.

 

V sedm hodin ráno se otevřely volební místnosti. Obce však mohly posunout začátek voleb na dřívější čas a některé toho patrně využijí.

 

Poté se začnou do volebních místností trousit voliči s osmnácti lístky - tolik stran kandiduje do stopadesátičlenné Národní rady.

 

V Topoľčiankách přišli volit i budoucí novomanželé ve svatebním oblečení. Silvia Rosíková z Topolčianek a Roman Slamka z Bábu se rozhodli si splnit svou občanskou povinnost ještě před sňatkem, když se zastavili ve volební místnosti. Důležitá je pro ně hlavně otázka společného bydlení.

 

Mladý pár si myslí, že novomanžele a jejich start do společného života by měl podporovat i stát. "Od voleb očekáváme změny pro mladé lidi, hlavně řešení lepší dostupnosti bydlení. Otázku bydlení nemáme vyřešenou ani my, proto je pro nás velmi důležitá, "uvedla nevěsta Silvia Rosíková.

 

Podívejte se na video, jak volili budoucí novomanželé:

 

 

Čas pro konec hlasování je jednotný a bez výjimek - deset hodin večer. Krátce nato - za blesků a hromů, jak předpovídají meteorologové - se objeví první odhady. Konečné výsledky budou oznámeny v neděli dopoledne.

tn.cz / Mediafax